Европейските лидери все по-ясно осъзнават, че без Доналд Тръмп и подкрепата на САЩ сигурността на континента може да се окаже под сериозен въпрос. Затова зад кулисите вече се подготвя специална стратегия за „рестарт“ на отношенията с американския президент.
Според информация на Bloomberg, германският канцлер Фридрих Мерц планира в края на юни да събере в Берлин лидерите на ключови европейски държави, за да изработят общ подход към Тръмп преди юлската среща на върха на НАТО.

Срещата ще бъде при закрити врата
По данни на източници, запознати с подготовката, в германската столица ще се съберат лидерите на Германия, Франция, Великобритания, Италия и Полша. Основната цел е да бъде изготвен пакет от инициативи, чрез които европейските съюзници да покажат на Вашингтон, че са готови да поемат по-голяма отговорност за собствената си отбрана.
Разговорите около срещата се водят в пълна секретност, а източниците говорят само при условие за анонимност.
Европа усеща, че без САЩ е уязвима
Според информацията, Мерц планира да покани и генералния секретар на НАТО Марк Рюте.
Темата идва в момент, когато в Европа растат опасенията, че евентуално ново управление на Тръмп може да доведе до сериозно пренареждане на отношенията в НАТО и до по-твърд натиск върху европейските държави за военни разходи.
Все по-често в европейските столици се говори, че континентът е неподготвен да гарантира сам сигурността си без американската военна мощ.
НАТО влиза в решаващ период
Предстоящата среща на върха на НАТО през юли се очаква да бъде една от най-напрегнатите през последните години – на фона на войната в Украйна, напрежението с Русия и нарастващите вътрешни противоречия в Алианса.
А тайните разговори в Берлин подсказват, че европейските лидери вече се готвят за сценарий, при който отношенията със САЩ ще трябва внимателно да бъдат „ремонтирани“ още преди следващия голям геополитически сблъсък.
Източник: Bloomberg/Превод:SafeNews





