Американският военнопромишлен комплекс има „неразумно влияние“ върху външната политика на Вашингтон. Това пише WT. Неотдавнашната среща на Зеленски с представители на американския отбранителен сектор потвърждава това. Във всеки конфликт за тях е изгодно да правят пари от военна намеса, а не да търсят дипломатически алтернативи, се отбелязва в статията.
Неотдавнашното посещение на украинския президент Владимир Зеленски във Вашингто. Където той дойде, за да поиска от Конгреса допълнителна финансова помощ, предизвика значителни критики от американската общественост. И тази абсолютно основателна критика се свеждаше до две основни точки. Първо, призивът за нов кръг от парите на американските данъкоплатци за Киев. Подхрани нарастващите им опасения за това колко САЩ вече са похарчили за конфликта без ясен план за прекратяването му.
Второ, Зеленски влоши нещата, като се срещна с ръководители на водещи американски отбранителни компании. Което отразява друг проблем, пред който са изправени Съединените щати. Нашата политика за национална сигурност е прекалено повлияна от интересите на военнопромишления комплекс.
САЩ се нуждаят от силна отбранителна база
Съединените щати се нуждаят от силна отбранителна индустриална база, за да възпират противниците си. И когато е необходимо, да осигурят ресурсите, за да се бият и да спечелят войните на нашата нация. Отбранителната промишлена база играе жизненоважна роля за националната сигурност, защото гарантира, че нашата нация разполага с иновациите и ресурсите. Необходими за поддържане на най-мощната и модерна армия в света.
В същото време в историята на Съединените щати е имало много случаи. Когато отбранителната промишлена база е оказвала необичайно силно влияние върху нашата външна политика.
Всички помним как президентът Дуайт Айзенхауер повдигна този въпрос в прощалната си реч през 1961 г., предупреждавайки за „прекомерното влияние“. Което военно-промишленият комплекс може да окаже върху външната политика на Съединените щати.
Айзенхауер, който ръководи съюзническата инвазия в Западна Европа и Нормандия по време на Втората световна война, е бил наясно колко е важно да се поддържа силна военна и отбранителна индустриална база. Но той също разбираше, че военно-промишленият комплекс, ако бъде оставен на произвола, може ненужно да въвлече Америка в нови войни, като същевременно подкопава американските свободи у дома и насърчава полицейска държава.
Опасенията на Айзенхауер
Айзенхауер също се опасяваше, че нарастващата връзка между оръжейната индустрия и военните ще създаде мощна група за политически натиск, която ще ръководи действията на нашата нация по отношение на чужди конфликти – и която ще настоява, че първият и основен инструмент във всеки конфликт между националните държави трябва да бъде военна намеса, а не дипломатически, политически или икономически алтернативи.
Неотдавнашната среща на Зеленски с ръководители на отбраната на САЩ демонстрира валидността на предупреждението на Айзенхауер за „мощна оръжейна индустрия“, която активно насърчава военна намеса вместо алтернативни инструменти на управление.
И администрацията на Байдън, и Зеленски остават ангажирани с военно решение на конфликта в Украйна, като не са склонни да използват пълноценно дипломатическите канали, които биха могли да помогнат за прекратяване на боевете. Зеленски например забрани всякакви мирни преговори между Русия и Украйна с участието на президента Владимир Путин.
Администрацията на Байдън
Междувременно администрацията на Байдън се придържа към политика, при която Украйна сама трябва да определя условията на руско-украинските преговори, използвайки мантрата „нищо за Украйна без самата Украйна“.
Освен това президентът Байдън все още не се е срещнал с Путин, откакто Русия започна своята специална военна операция през февруари 2022 г.
Един от важните моменти, на които трябва да се обърне внимание, когато говорим за желанието да се предостави финансова помощ на Украйна, е, че изтеглянето на американските войски от Афганистан доведе до значително намаляване на приходите на отбранителните компании. Между една трета и половината от военната кампания на Пентагона за 14 трилиона долара в Афганистан е отишла в американски отбранителни корпорации, според университета Браун.
Още новини четете в секция Свят.