Това би трябвало да е мечтата на консултантите по управление. Организацията е огромна. Раздуването е очевидно. А новият шеф е нетърпелив да промени нещата. Президентът Доналд Тръмп и неговият „главен разрушител“ Илън Мъск вече са започнали да орязват американската федерална бюрокрация. Департаментът за правителствена ефективност (DOGE) на Мъск си е поставил за цел да намали правителствените разходи с колосалните 2 трлн. долара.
За една индустрия, която помага на организациите да се преобразуват, това изглежда като неповторима възможност. Въпреки това консултантските фирми, които разчитат на федералното правителство за все по-голям дял от хонорарите си, гледат нервно. Изглежда, че нито една от тях няма място на масата на Мъск. Вместо това те могат да се окажат в менюто.
Консултантите имат дълга история в печеленето на пари от правителствени проекти. McKinsey, най-престижният стратегически консултант в света, поне по собствена оценка, помогна на Дуайт Айзенхауер да създаде длъжността началник на канцеларията на Белия дом през 1952 г. и проектира първата организационна структура на НАСА през 1958 г. Към 1977 г. Джими Картър се оплакваше, че федералната бюрокрация използва консултантски фирми „прекомерно, ненужно и неправилно“.
Същата година Booz Allen Hamilton, една от консултантските фирми, получи 320 хил. долара (1.7 млн. долара по днешни цени) от Министерството на земеделието, за да установи колко пилета трябва да бъдат прегледани от инспекторите му за минута.
В наши дни подобен договор би изглеждал като нищожен разход.
Според правителствени данни същата фирма е получила 9 млрд. долара от федералната бюрокрация през последната фискална година. Добавете и другите водещи правителствени консултантски фирми – Accenture, BCG, Deloitte, EY, Guidehouse (в миналото част от PwC), KPMG и McKinsey – сумата надхвърля 18 млрд. долара в сравнение с едва 5 млрд. долара преди десетилетие.
Зависимости
Значението на американското правителство за приходите от консултантски услуги е различно за отделните фирми. Booz Allen Hamilton, която през 2008 г. се раздели с консултантския си бизнес в частния сектор, е почти изцяло зависима от публичния сектор.
McKinsey, чиято дейност за федералното правителство се забави, след като връзката ѝ с производителите на опиоиди опетни репутацията ѝ, реализира по-малко от 1% от глобалните си приходи от федерални договори.
Сред всички фирми, които проучихме обаче, федералното правителство осигурява около 8% от общите им приходи през миналата година. Няма по-голям отделен клиент.
Някои договори са огромни. От 2020 г. насам EY е спечелила близо 70 млн. долара в подкрепа на план за реформа в Министерството на жилищното строителство и градското развитие. BCG е получила 380 млн. долара от 2022 г. насам от Агенцията за здравеопазване в областта на отбраната, която предоставя медицински грижи на въоръжените сили, като част от инициатива, наречена Workforce 3.0. Accenture е получила 700 млн. долара от министерството на образованието от 2019 г. насам за изграждане и управление на уебсайт, мобилно приложение и виртуален асистент за подпомагане на студентите.
Мащабът на разходите отчасти отразява мащаба на бъркотията.
Американското федерално правителство събира около 140 млрд. формуляра годишно, повечето от които все още са на хартиен носител. Агенциите се затрудняват да се конкурират с частния сектор за талантливи технологични специалисти, които да им помогнат да променят това.
Ръстът на консултациите на правителството през последното десетилетие се дължи основно на усилията за дигитализация, отбелязва Фиона Чернявска от Source Global Research, която следи индустрията.
Може ли това да осигури някаква защита от резачката на Мъск? Изпълнителната заповед, с която беше основана DOGE, му възлага да модернизира правителствените технологии. Рон Аш, който ръководи бизнеса с федералното правителство на Accenture, очаква, че агенциите ще бъдат притиснати да автоматизират по-бързо. Фирми като неговата ще бъдат готови да помогнат.
Различни светове
Проблемът обаче е, че DOGE и консултантите идват от много различни светове. Вземете например методите на Мъск. Той е брутален и не полага усилия да взаимодейства със засегнатите. Консултантските фирми прекараха години в опити да се дистанцират от подобен подход, казва Том Роденхаузер от Kennedy Intelligence, друг анализатор в бранша. Протестиращи се събраха пред салоните на Tesla, автомобилния производител на Мъск, за да протестират срещу съкращенията му. Консултантите няма да искат да привличат такова внимание.
От своя страна Мъск може би вижда в консултантите не решение, а част от проблема.
Много от тях са разочаровани от това колко малко са успели да постигнат в държавната администрация в сравнение с усилията си в частния сектор, казва Макс Стийър, ръководител на Partnership for Public Service, организация с нестопанска цел, която работи за подобряване на държавната администрация. Отчасти за това са виновни бюрократичната инерция и политическата намеса. Но, Мъск може да стигне до заключението, че след като са се опитвали толкова дълго, консултантите не могат да се справят с тази задача.
Пренасочване
Вместо това той може да се насочи към варианти от собствената си сфера. Palantir, анализаторска фирма, ръководена от Питър Тийл, който е работил с Мъск в PayPal, се е утвърдила в министерството на отбраната и бързо се разпространява във федералното правителство. Наред с други неща тя помага на организациите да вкарват данните си в инструменти с изкуствен интелект (AI).
През последното тримесечие на 2024 г. приходите на компанията от американското правителство са нараснали с 45% на годишна база.
Цената на акциите на компанията се повиши значително, като е нараснала повече от два пъти след избирането на Тръмп през ноември. Тези на Booz Allen Hamilton са спаднали с една трета.
За разлика от повечето други доставчици на софтуер, Palantir предоставя на своите клиенти екипи от инженери, които им помагат да използват технологията на компанията. Засега тя работи по много проекти заедно с фирми като Accenture и Deloitte. Но някои я разглеждат и като потенциален конкурент на големите консултантски фирми, особено когато става въпрос за AI. Тийл определя традиционното консултиране като „пълен рекет“.
Администрацията на Тръмп поставя още една главоблъсканица пред консултантската индустрия.
Освен разходите чиновниците искат също така да лишат правителството от woke културата. Усилията в областта на многообразието, равнопоставеността и приобщаването (DEI) са конкретна цел. Изпълнителна заповед, издадена миналия месец, забранява на федералните изпълнители да работят по каквито и да било програми, „насърчаващи DEI, които нарушават всички приложими федерални закони за борба с дискриминацията“.
Това поставя големите консултантски фирми, които са гласовити защитници на DEI, в неловко положение.
Някои от тях остават непокорни. McKinsey настоява, че ще продължи да се стреми към „разнообразна меритокрация“.
И все пак тя има малко какво да губи. Други фирми бързо се опитаха да умилостивят новата администрация. Accenture информира служителите си, че ще „прекрати“ своите цели за многообразие. Американският клон на Deloitte е казал на работещите с федералното правителство да премахнат местоименията си от електронните си подписи.
Подобни стъпки разтревожиха служителите и могат да подразнят клиентите от частния сектор, които са били поучавани за предимствата на DEI. Консултантските шефове ще трябва да решат каква цена са готови да платят, за да запазят най-големия си клиент доволен.
SafeNews припомня още по темата:
Масови протести срещу Илон Мъск в САЩ, десетки са задържани (ВИДЕО)
Източник: Капитал