По разпореждане на изпълнителния директор на АСП Ана Ананиева, екипите на социалните служби в страната са в пълна готовност за оказване на подкрепа на пострадали граждани във връзка с усложнената метеорологична обстановка и интензивните валежи, съобщиха от институцията.
Социалните работници са в постоянна координация с областните и общинските структури и при необходимост ще съдействат с консултации и информация относно възможностите за социално подпомагане.
Към момента най-сериозно засегнати са областите Велико Търново, Габрово и Ловеч
Бедствено положение е обявено за общините Велико Търново, Горна Оряховица и Габрово, както и частично за община Лясковец – за селата Драгижево и Добри дял.
Към този момент няма информация за пострадали хора. Нанесени са значителни материални щети – отнесени автомобили, разрушени участъци от пътната инфраструктура, наводнени дворове, мазета и стопански постройки.
В община Троян има данни и за пострадали селскостопански животни. Евакуирани са граждани от засегнатите райони, като част от тях са настанени при близки, а двама души – в кризисен център. Оказана е помощ на жители на Велико Търново, както и на граждани от с. Пушево и гр. Дебелец.
В област Разград е извършена превантивна координация, а социалните работници остават в готовност за реакция при необходимост. Към момента в останалите области няма данни за бедстващи хора или обявена бедствена ситуация.
Хората с пострадало имущество могат да кандидатстват за еднократна помощ до трикратния размер на линията на бедност – 1171 евро.
Когато пострадалото жилище е единствено за семейството, може да бъде отпусната и допълнителна подкрепа от 1550 евро.
Агенцията за социално подпомагане остава в постоянен контакт с компетентните институции и следи развитието на ситуацията.
Междувременно кметът на Велико Търново Даниел Панов отмени празничната програма за 24 май
Наводнението и справянето с последиците от него са първостепенна и приоритетна задача, категоричен бе той.
Хората, чиито домове са наводнени – и във Велико Търново, и във всяко едно от населените места, заслужават бързо да възстановят нормалния си живот – и аз, и Общината ще направим всичко по силите си за това, добавя още Панов.
Поводи за празници ще има достатъчно занапред. Важни сега са хората! Благодаря на учителите, учениците и родителите за разбирането, пише още Даниел Панов във Фейсбук.
В друг пост в социалната мрежа кметът на Велико Търново обяснява, че вълната по Янтра, дошла от Габрово и Дряново, започва леко да се отдръпва.
„С повече от 60 сантиметра се понижи нивото във Велико Търново в последния час – вече е 6.90м. С един метър- до 3.47м спадна и стойността й при с. Пушево“, допълва той.
Паралелно с това, със специализирана техника премахваме влачени от реката трупи на дървета и наноси. Работи се там, където е възможно, предвид все още високите и рискови нива, казва още Панов.
Източник: МТСП






