Телескопът Джеймс Уеб е открил какво има в края на Вселената. Учени възкликват: „Това не би трябвало да е там!“
Космическият телескоп на НАСА „Джеймс Уеб“ (James Webb Space Telescope – JWST) достигна нова граница, което е невероятно постижение за изследването на ранната Вселена.
Астрономите обявиха откриването на две от най-отдалечените галактики, разположени по-малко от 300 милиона години след Големия взрив.
Тази разработка дава обещание за анализ на еволюцията на галактиките и космоса в рамките на ранната епоха на Вселената. Проектът JADES разкрива галактиките от самото начало и по този начин спомага за по-доброто разбиране на Вселената Усъвършенстваното дълбоко екстрагалактично изследване JWST (JADES) разкри наличието на галактиките JADES-GS-z14-0 и JADES-GS-z14-1 в региона около ултрадълбокото поле на Хъбъл. Първата, която е по-отдалечената от двете галактики, поставя рекорд – такава, която се намира на 300 млн. години от Големия взрив – поне 100 млн. години преди предишните рекордьори. Всъщност светлината на тази галактика е пътувала най-дълго през пространството, 13,5 млрд. години, и ни е застигнала в период, когато Вселената е била все още съвсем млада. Откриването на тези галактики е от ключово значение за установяване на начина, по който са се формирали и съзрявали първите звезди, газ и черни дупки в младата Вселена.
Открита удивително голяма и светла галактика обърква космологията на формирането
Най-отдалеченият обект, познат на човечеството. Открита от JWST, JADES-GS-z14-0 е най-отдалечената галактика, откривана някога. Тя се намира на 13,6 милиарда светлинни години от нас и тъй като на светлината е необходимо време, за да пътува, ние я виждаме такава, каквато е била само 300 милиона години след Големия взрив.
Огромните размери и светимост на JADES-GS-z14-0 са сред най-забележителните характеристики на тази галактика. С диаметър, надхвърлящ 1600 светлинни години, тя е много по-обширна от многото типични галактики, които се очакваха в толкова ранен период от развитието на Вселената. Много от тези ярки галактики дължат яркостта си на наличието на огромна черна дупка в центъра си, но случаят с JADES-GS-z14-0 не е такъв, където произведената светлина е главно от многобройните млади звезди. Това откритие противоречи на съществуващите теории за формирането на галактиките и допълнително подчертава активната и бурна еволюция на галактиките в зоната на червеното отместване. Д-р Стефано Карниани, един от лидерите в изследванията в тази област, заяви, че е „невероятно“, че този тип галактики могат да се формират само за 300 милиона години, което е едва секунда в астрономическото време.
Телескопът разкри още древни галактики, след като подобри диапазона на червените си премествания
Благодарение на способността на телескопа Уеб да наблюдава в инфрачервена светлина стана възможно да се открият онези галактики, образувани в най-ранните епохи на Вселената, където светлината е изместена в червено поради разширяването на Вселената. Червеното отместване е явление, при което светлинните вълни се разтягат, когато пътуват в пространството, което води до изместване в червената част на спектъра. Такъв е случаят например с някои отдалечени галактики като JADES-GS-z14-0, чието червено отместване z = 14,32 означава, че тази галактика се е формирала около 300 милиона години след Големия взрив. С този инструмент астрономите могат да се върнат назад в историята повече пъти от преди. По този начин възможностите за инфрачервено изобразяване с висока резолюция на JWST позволиха откриването на още повече галактики от по-ранна епоха, отколкото се смяташе, разширявайки границите на познанието за ранната Вселена.
Появата на JADES-GS-z14-0 и JADES-GS-z14-1 открива хоризонти за изследването на младата Вселена. Като се има предвид, че тези две галактики са се формирали в рамките на около 300 милиона години след Големия взрив, те дават историческа представа за процесите, които са създали и трансформирали Вселената в ранните ѝ времена.
Изследването на такива невероятни червени отмествания от JWST само е надраскало повърхността и без съмнение ще последват допълнителни открития, които ще разширят разбирането ни за това как се е появила Вселената. След всяко ново откритие постигаме напредък в разгадаването на загадката на Вселената.
Източник – Ecoticias/Превод:SafeNews