НАП предприема мерки за справяне със схемите за измами с ДДС, свързани със стоки с висок фискален риск. В отговор на обявените протестни действия от страна на лозари и винопроизводители, Националната агенция за приходите пояснява, че контролът върху движението на стоки с висок фискален риск се осъществява от 2014 г., когато те бяха идентифицирани като обект на измами с данък върху добавената стойност. Тези стоки включват акцизни (като горива) и бързооборотни (плодове и зеленчуци, месо и месни продукти, мляко и млечни продукти, захар, кафе, ядки и други), които позволяват данъчни измами за кратко време. През годините списъкът с тези стоки е актуализиран няколко пъти.
Гроздето е сред стоките с висок фискален риск, използвани често в измами с ДДС, и е включено в този списък със Заповед ЗМФ-1283/20.12.2016 г. Това опровергава твърденията, че е добавено в края на 2023 г. НАП е получила множество сигнали от местни производители с молба за защита на родната продукция. Проведените съвместни проверки с Изпълнителната агенция по лозата и виното разкриха значителни количества винено грозде без документи за произход и без начислени данъци при продажба. За ограничаване на сивия сектор, НАП извършва редовни проверки съвместно с Агенция „Митници“, при които са установени нарушения и открити големи количества алкохол без бандерол.
Анализите показват, че изключването на гроздето за вино от списъка със стоки с висок фискален риск, както настояват протестиращите, ще улесни контрабандния внос и измамите с ДДС.
НАП обръща внимание, че режимът за задължително предварително деклариране, въведен на 3 януари тази година, се отнася за превози на стоки с висок фискален риск, които започват и завършват на територията на страната и се извършват с транспортни средства над 3,5 тона. Наредбата освобождава от задължително деклариране превозите за крайно потребление, между обекти на едно и също лице, или при стоки с тегло до 500 кг или литра, и/или стойност до 5000 лв.
Задължението за деклариране на превозите е на изпращачите, а за потвърждаването им – на получателя. Ако има разлика, която не надвишава 3% от декларираното количество на стоката, или ако разликата е вследствие на естествени загуби или промени в свойствата на стоката, получателите не уведомяват НАП, а потвърждават декларираното от изпращача.
При по-големи разлики, получателите уведомяват НАП в Оперативния център към Главна дирекция „Фискален контрол“ (ГДФК), който работи в режим 24/7 на електронен адрес [email protected].
Във връзка с новия режим, НАП проведе множество срещи със заинтересовани страни и браншови организации, включително производители на череши, зеленчуци, и преработвателни предприятия, както и лозари и винопроизводители. Целта беше да се представят новите функционалности на електронната услуга за предварително деклариране на превози и да се дадат разяснения за прилагането на наредбата. Срещите бяха организирани в различни периоди според спецификата на всеки сектор. До момента няма постъпили сигнали за забавяне или спиране на производствените процеси в преработвателните предприятия.
Подробна информация по темата е публикувана на сайта на НАП в рубриката „Фискален контрол“. Заинтересованите лица могат да намерят регламентацията на фискалния контрол и задължителното предварително деклариране на данни, както и кои са стоките с висок фискален риск (СВФР) и какви процедурни действия извършват приходните органи. Публикувани са и отговори на най-често задаваните въпроси, свързани с предварителното деклариране, съобщават от приходната агенция.
Safenews припомня, че днес лозарите излизат на протест. Браншът се събира президентството, след което шествието ще се насочи към министерството на земеделието. Лозарите искат ежегоден национален бюджет за подпомагане на лозаро-винарския сектор и десертните лозя. Те настоява за обективни и публични критерии при разпределението на бюджетите за финансово подпомагане на всички сектори в земеделието.