Стотици хиляди хора по света умират всяка година от малария и други болести, разпространявани чрез ухапвания от комари, насекоми, които датират от ерата на динозаврите. Всички тези ухапвания са нанесени от женски, които притежават специализирана анатомия на устата, която липсва на мъжете.
Но не винаги е било така. Изследователи заявиха, че са открили най-старите известни вкаменелости на комари – два мъжки, погребани в парчета кехлибар, датиращи от преди 130 милиона години през периода Креда и открити близо до град Хамана в Ливан. За тяхна изненада, мъжките комари притежаваха удължени пробиващи и смучещи части на устата, които сега се виждат само при женските, предава Reuters.
„Ясно е, че те са били хематофаги“, което означава кръвоядни, каза палеонтологът Дани Азар от Нанкинския институт по геология и палеонтология на Китайската академия на науките и Ливанския университет, водещ автор на изследването, публикувано тази седмица в списание Current Biology .
Така че това откритие е важно в еволюционната история на комарите
Двата фосилизирани комара, и двата представляващи един и същ изчезнал вид, са подобни по размер и външен вид на съвременните комари. Въпреки че устните части, използвани за получаване на кръв, са по-къси, отколкото при днешните женски комари.
„Само оплодените женски комари ще смучат кръв, защото те се нуждаят от протеини, за да накарат яйцата си да се развият. Мъжките и неоплодените женски ще ядат малко нектар от растенията. А някои мъжки изобщо не се хранят“, добави Азар.
Някои летящи насекоми – мухите цеце, например – имат мъжки хематофаги. Но не и съвременните комари.
Деликатната анатомия на двата комара беше прекрасно запазена във вкаменелостите.
И двете показват изключително остра и триъгълна анатомия на челюстта и удължена структура с подобни на зъб изпъкналости.
Еволюцията на растенията може да е изиграла роля в различията в храненето между мъжките и женските комари
„При всички хематофаги вярваме, че хематофагията е преминаване от смучене на растителна течност към кръвосмучене“, каза Азар.
В света има повече от 3500 вида комари, които се срещат навсякъде с изключение на Антарктида. Някои стават вектори на болести, предаващи малария, жълта треска, треска Зика, денга и други заболявания. Според Световната здравна организация повече от 400 000 души умират годишно от малария – паразитна инфекция – предимно деца под 5-годишна възраст.
Още новини четете в категория Свят.