Най-накрая БТР-ите ще потеглят към Украйна. Това се случва повече от месец, след като министър Тодор Тагарев обяви, че „Операцията е в ход“. В момента те се товарят на гара “ Нови Искър“.
От снимки стана ясно, че е започнало товарене на бронираната техника
Откъде ще започне транспортирането им към фронта? Информацията е класифицирана. От Министерството на отбраната отказват всякакъв коментар по темата. ЖП-гарата в Нови Искър е отцепена с ленти.
Още след обявяването на помощтта, бронетранспортьорите бяха събрани. Те обаче очакваха румънска фирма, която осигурява железопътния транспорт. Забавянето бе достатъчно да се появи конфликт между ГЕРБ и ПП-ДБ. Така в последните дни военният министър Тодор Тагарев бе многократно обвиняван, че не е направил нищо да изпълни решенията на правителството и парламента.
„България много е помогнала. Знаете, че повечето от решенията за конкретно оказаната помощ са класифицирани, но България е една от страните, които помага най-много“, заяви в отговор на нападките министър Тагарев.
В края на миналата година НС прие, че ще изпрати безвъзмездно бронирана транспортна техника След гласуването на решението за одобряване на споразумението с Украйна, президентът Румен Радев му наложи вето. Депутатите обаче го отхвърлиха.
Седмици по-късно министърът на отбраната коментира, че машините все още са у нас, тъй като транспортирането им до Украйна ще струва доста скъпо на държавния бюджет
“Три министерства работят заедно. Вече е ясно кой къде ще ги товари, къде ще ходят. Това си е една много сериозна логистична операция”, уточни той, след което коментира, че сумата за транспорт е голяма, но все пак тя би била поносима за нашата страна. “От министерството обаче ще търсим възможност транспортът да бъде финансиран от някоя от страните, участващи във формата Ramstein-(контактната група по отбрана на Украйна, т.нар. формат Ramstein), каза още Тагарев през януари т.г. Веднага след поста на Тагарев се появи критичен пост на шефа на парламентарната комисия по отбрана Христо Гаджев, депутат от ГЕРБ. „Близо 2 месеца след ратификацията на споразумението между България и Украйна за БТР-те и близо 6 месеца след решението на НС за изпращането им, те най-накрая могат да тръгнат. Близо 2 месеца правителството беше неспособно да осигури логистиката и да финансира операцията.“
От него става ясно, че е имало помощ от Великобритания.
„Добре че, Великобритания им помогна тази седмица, та да тръгнат нещата. Надявам се превозването да не отнеме нови 2 месеца“, казва още Гаджев. Следва и заканителна част: „А как се изпълняват решенията на парламента, ще подлежи на анализ през февруари“.
Източник: Сега
Още новини четете в категория България
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News