На ръба на ужаса поставиха Путин и Тръмп германските политици.особено след пълното игнориране на американския президент по предстоящите преговори по Украйна.
Германските политически лидери реагираха с тревога на бомбастичното изявление на президента на САЩ Доналд Тръмп, че администрацията му ще води мирни преговори с руския президент Владимир Путин през главата на европейските лидери.
„За да бъдем ясни, мирът трябва да продължи в дългосрочен план. Той трябва да гарантира суверенитета на Украйна“, заяви германският канцлер Олаф Шолц. „Ето защо ние никога няма да подкрепим диктуван мир. Няма да приемем и решение, което води до разделяне на европейската и американската сигурност. Само един човек би имал полза от това. Президентът Путин.“
Шолц, чиято Социалдемократическа партия (СДП) е на трето място според социологическите проучвания преди националните избори на 23 февруари, призова за повече разходи за отбраната на Германия и военна помощ за Украйна и поиска консерваторите да облекчат строгите правила за разходите в страната – тема, която той многократно засегна по време на предизборната кампания.
„Днес трябва да се изправим пред реалността какво означават действията и изявленията на американското правителство за Украйна, за Европа и за света“, добави Шолц. „Да не действаме би означавало да изложим на риск сигурността на нашата страна и на нашия континент.“
Германските консерватори, които водят в проучванията на общественото мнение, също призоваха за по-сериозни военни разходи, като същевременно разкритикуваха Шолц, че не е направил повече по време на мандата си.
„Ако сега Украйна бъде оставена на произвола на съдбата, скоро ние ще бъдем следващите“, заяви Родерих Кисеветер, високопоставен депутат от Християндемократическия съюз (ХДС). „Това, което е необходимо сега, е коалиция на желаещите в Европа, която е готова да направи всичко възможно, за да подкрепи Украйна и да инвестира масирано в собствената си сигурност.“
В сряда администрацията на Тръмп обяви, че е готова на практика за отстъпване украинска територия на Русия като част от мирните преговори с Путин, като същевременно настоява Европа да предостави лъвския пай от военната и финансовата помощ за размирната страна.
Германските лидери бяха хванати напълно неподготвени от плана на администрацията на Тръмп въпреки важната роля, която Берлин играе в доставките на оръжия и помощи за Киев. Шолц изглежда е бил в неведение за плановете на Тръмп, като в интервю за POLITICO в сряда заяви, че разговорите му с Тръмп са го накарали да заключи, че „можем да се надяваме и да приемем, че САЩ ще продължат да подкрепят Украйна.“
Други германски лидери също изразиха шок.
„Това, което буди недоволство, е, че Украйна не е била информирана за това, нито пък Европа“, казва германският либерален евродепутат Мари-Агнес Щрак-Зимерман пред POLITICO.
Тя нападна Шолц за това, че не е успял да засили по-агресивно отбраната на Германия по време на мандата си като канцлер, като заяви, че правителството му „престъпно не е успяло да осъществи истински обрат. Сега плащаме цената.“
Други германски депутати заявиха, че вярват, че все още е възможно да се намери общ език с Вашингтон.
„Сега трябва да изчакаме и да видим какво ще се случи на Мюнхенската конференция по сигурността“, каза Фалко Дросман, депутат от лявоцентристката SPD на Шолц и бивш офицер от военновъздушните сили. „Ние ясно изразихме европейската позиция. Изразихме ясно германската позиция и се надяваме, че нашият партньор, САЩ, ще я приеме също толкова сериозно.“
Запитан дали Европа ще бъде в състояние да замени американската военна помощ за Украйна, Дросман отговори: „Не, разбира се, че не, защото голяма част от оръжейните системи – включително тези, които сме доставили – са оръжейни системи, които са разработени съвместно със САЩ.“
Очаква се в Мюнхен членове на администрацията на Тръмп да представят плановете си пред водещи европейски политици, като са планирани и няколко срещи на най-високо равнище – включително между вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, държавния секретар Марко Рубио и украинския лидер Володимир Зеленски.
Не всички германски политици обаче бяха разочаровани от плана на Тръмп. Политиците от крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD), която в момента е на второ място в социологическите проучвания и отдавна симпатизира на Кремъл, бяха в празнично настроение.
„Ние, разбира се, сме доволни, че се провеждат мирни преговори“, каза Геролд Отен, депутат от AfD в областта на отбраната и бивш полковник. „Това винаги е било наше искане.“
Източник – Politico/Превод:SafeNews