За цялостно творчество сглобката получи огромна двойка. Ние още, когато тази сглобка каза, че ще пипа Конституцията, казахме, че това е лоша идея и ще я атакуваме в съда. Не е изненада за вас. Това е нещо, което сме заявили още в началото, когато започнаха да обмислят вариант да пипат Конституцията. Просто атакуваме всяко едно нещо, което предложиха, защото те за цялостно творчество получиха огромна двойка. Това заяви по време на съвместен брифинг в кулоарите на парламента Тошко Йорданов от ИТН.
Това не е само мнение на двете ПГ, това е мнение на всички професионални гилдии
в областта на правото, включително и на любимата им Венецианска комисия. Така че може би за първи път две партии работиха паралелно и отделно, защото и техния екип, и нашия имаха отделни виждания по това как да бъде атакувана Конституцията по отделните точки, които приеха, след което бяха обединени и сега имаме подписана жалба. Надяваме се КС да си влезе в ролята и да не се бавят. Ще е интересно да видим има ли политическо влияние в КС в този момент. Знаете, че се опитват да вкарат политически лица в КС, което е абсолютно доказателство за демократичността на тези нещастници от ГЕРБ-ПП-ДБ и ДПС”, добави Йорданов.
Още гледайте във видеото на SafeNews:
„След като веднага бяха приети поправките в Конституцията ние заявихме от „Възраждане“, че ще предприемем действия за обжалване в КС. С нашите колеги от ИТН, които стоят до нас, стигнахме до извода, че те ще направят същото нещо, ще имат предложения. Решихме екипите на Възраждане и ИТН да работят паралелно и заедно в периода покрай празниците и се договорихме в първия работен ден на новата сесия на НС да подпишем жалбата и да я внесем в КС. Днес жалбата вече е подписана, тя е 40 страници с аргументация по абсолютно всяка една от точките, която беше приета и променена от това НС”, добави Костадинов.
Юристът и депутат от „Възраждане“ Петър Петров е човекът, изготвил жалбата до КС
„Двете парламентарни групи изготвихме мотивирано искане, с което обжалваме всички 23 параграфа, които промениха Конституцията. Считаме, че са налице фундаментални нарушения на основния закон както по отношение на липсата на компетентност на това Народно събрание да прави такива промени във формата на държавно управление, така и по отношение на нарушение на процедурите и сроковете за приемането на подобни предложения. Също и във връзка с нарушение на основните принципи, въздигнати от Конституцията, като принципа на правовата държава, принципа на разделение на властите, принципа за независимост на съдебната система и принципа за баланс и взаимно контролиране между трите власти. Всички те са нарушени и поругани от приетия и обнародван преди Коледа законопроект. Това, което ни отличава от искането на президента, е, че за разлика от него, ние оспорваме сърцевината на конституционните промени, именно тези в глава „Съдебна власт“. Ще го внесем днес в КС и се надяваме той да отмени всички 23 параграфа на приетия законопроект от 20 декември. Промените в съдебната власт не могат да бъдат направени от обикновено Народно събрание.
Още новини четете в категория България.