Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов с подробности за скандални нарушения на магистрати. Става дума за ключови дела, които обществото следи.
Сарафов говори пред Висшия съдебен съвет, а заседанието може да бъде проследено на живо тук.
Само преди няколко месеца бяха установени нарушения по седем ключови дела.
Те са допуснати от трима наблюдаващи прокурори – двама от Софийска градска прокуратура и един от Военно окръжна прокуратура София. Констатираните нарушения дават основание да се смята, че е налице дисциплинарно нарушение-действие или бездействие
Проверяващият екип е установил четири досъдебни производства с наблюдаващ прокурор Иван Първанов.
По дело, образувано за престъпление срещу Републиката, се установяват две нарушения при несвоевременно удължаване на срока на разследването. Става въпрос за разследване спрямо служител на служба за сигурност за шпионаж в полза на чужда държава. За период от 10 месеца от наблюдаващия прокурор е изготвено единствено постановление, с което е оставена без уважение молба от страна на защитата за изменение на мярка за неотклонение на обвиняемото лице, както и изготвяне на писмо до защитника на обвиняемия за предоставяне на информация, необходима по заведено дело във ВАС.
Нарушения има и по дела на Стефан Христов.
По делото „Барселонагейт“ проверяващият екип е установил неритмичност във воденето на делото.
Установяват се значителни периоди от време (по 2-3 месеца), през които не са извършвани каквито и да било действия по разследването и период след 15.05.2023 г. с изключително висок интензитет на процесуално-следствени действия.
През първите осем месеца от образуването на досъдебното производство са проведени единствено 4 разпита на свидетели, като в един от случаите протоколът е изготвен в нарушение на НПК, изискани са еднократно документи и е възложен превод на постъпили материали.
Назначена е финансово-счетоводна експертиза, въпреки липсата на приобщени по делото счетоводни документи и разкрита данъчна и банкова тайна. Поради това и вещите лица не са могли да изготвят заключение по назначената експертиза.
Големи забавяния на разследването се констатират и при възлагането на преводи.
Особено фрапиращо е допуснатото забавяне при възлагането на превод на получени на 7.07.2022 г. от Испания документи. След цели пет месеца започва изпращането на документите за превод като това става на етапи и с 10 броя отделни прокурорски постановления.
Установено е нарушение в работата и на прокурор от Военно-окръжна прокуратура-София:
Досъдебното производство се отнася до престъпление евентуално извършено от генерал, военно длъжностни и/или цивилни лица. Проверяващият екип е констатирал, че срокът на разследването невинаги е бил удължаван своевременно. В същото време проверката констатира, че са налице две спирания на досъдебното производство. Едно от 15.10.2020 г. и второ от 25.05.2023 г., след като на 19.01.2023 г. производството е било възобновено.
На 28.03.2023 г. наблюдаващият прокурор дава указания да се извършат действия, посочени в постановлението за възобновяване, но нито едно от тях не е било изпълнено от следователя. Въпреки това производството е спряно. И в двете постановления за спиране е разпоредено препис от тях, ведно с материалите по делото, да се изпратят на „Военна полиция“ за установяване на неизвестните извършители. Липсват уведомления от „Военна полиция“ за резултатите от проведените мероприятия в тази посока.
Случаят „Осемте джуджета“
Сарафов даде седем предложения до Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет за налагане на дисциплинарни наказания на четирима прокурори и трима следователи по казуса „Осемте джуджета“. Проверката е констатирала множество нарушения на следователите и наблюдаващите прокурори по осигуряване на своевременно, законосъобразно и успешно извършване на разследването и събиране в най-кратък срок на необходимите доказателства за разкриване на обективната истина по образуваните досъдебни производства в закритата вече Специализирана прокуратура. Докладът от проверката е предаден на отдел 06 „Административен“ във ВКП за становище относно наличието на основание за дисциплинарна отговорност по реда на Закона за съдебната власт (ЗСВ).
Проверяващият екип е заключил, че допуснатото бездействие (за периоди между една и две години) от страна на магистратите по седем прокурорски преписки е довело до неоправдано забавяне на производствата.
„Прокуратурата не може и не трябва да остане същата. Тя трябва да заработи добре, като оценката за това трябва да бъде дадена от обществото, а не от нас самите“, каза Сарафов
Сарафов каза, че било злоупотребявано с извършването на лични проверки от прокурори от Върховна касационна прокуратура по разпореждане на бившия главен прокурор Иван Гешев. Част от тези проверки са извършени спрямо членове на ВСС.