Държавния бюджет за 2025 е приет на първо четене. Това стана на съвместно заседание бюджетната, здравната и социалната комисия към парламента.
Три парламентарни комисии – по бюджет и финанси, по труда и социалната политика и по здравеопазване, общо приеха на първо четене държавния бюджет.
На този етап разпоредбите в законопроекта остават същите, каквито са заложени от Министерския съвет.
Бюджетна комисия прие предложението с 14 гласа „за” и 6 „против”. То беше подкрепено от ГЕРБ-СДС, „БСП-Обединена левица”, ИТН, „ДПС-Ново начало” и „Демокрация, права и свободи” – ДПС. „Против” гласуваха от МЕЧ, ПП-ДБ и „Възраждане”. В Социалната и в Здравната комисии гласуването беше същото.
План-сметката на държавата предвижда рекордно ниво на разходите и приходите, които надвишават 40% от БВП на страната.
Заложеният бюджетен дефицит обаче и в рамките на 6,4 млрд лева или 3 на сто от БВП. Така страната ни отговаря на изискванията за влизане в еврозоната. Основните критики, отправени както от синдикати и работодатели, така и от фискалния съвет са свързани с прекалено амбициозната приходна програма. Предвижда се рязък скок на парите от ДДС, което според специалисти е трудно достижимо.
Съвместното заседание на трите комисии продължава с бюджета на НЗОК.
Бюджетът беше защитен от финансовия министър Теменужка Петкова:
„Бих могла да кажа че това е възможният бюджет. Знам какви са вашите опасения по отношения на приходите, залагаме на изключително много на борбата със сивата икономика“.
Голямо перо от увеличените разходи се дължи на нарастването на заплатите в секторите отбрана и сигурност и образование. За останалите бюджетни сектори се предвижда средно увеличение от 5 на сто. Според бюджета увеличението на пенсиите от 1 юли ще бъде по швейцарското правило или 8,6 на сто. Предстои да видим какви заявки за промени ще дадат политическите групи по-късно днес.
Свои становища дадоха от фискалния съвет и БНБ:
„Има протоворечие между мониторна и фискална политика. Това може да създаде проблеми. По отношение на разходите, посоката на бюджета трябва да бъде отменена, препоръчваме да се стигне до 38% от БВП на икономическия растеж“, коментира Любомир Дацов.
Министърът на финансите Теменужка Петкова увери, че няма „смущаващ“ елемент в предложението – компании да имат възможност да правят дарения към централния бюджет с цел данъчно облекчение.
Възможността за включването на тази мярка е обсъдена с браншови организации още по време на служебния кабинет.
Според Петкова в тази мярка няма корупционен риск:
„НАП, както много добре знаете, анализира много подробно всяка една данъчна преференция от гледна точка на нейния ползвател, като там много ясно се анализират всички процеси, свързани с произхода на парите, дали става дума за пране на пари – всичко това подлежи на много строг контрол. Така че всякакви опасения в тази посока смятам, че не са основателни. Но, разбира се, право на народните представители е да преценят как да процедират по отношение на тази разпоредба“.