Реалният бюджетен дефицит е значително по-висок от официално обявяваните нива заради отлагани плащания и натрупани неразплатени разходи, заяви финансовият министър Гълъб Донев, като посочи, че част от финансовите проблеми са били прикривани чрез прехвърляне на задължения към следващи години.
„Самохвално представяните бюджети с дефицит от 3% през последните пет години всъщност са били постигнати чрез отлагане и прехвърляне на плащания за милиони и милиарди левове към следващи бюджетни периоди“, каза той.
По думите му реалното състояние на публичните финанси към момента показва дефицит от 7,4% при запазване на действащите политики и без предприемане на мерки за ограничаване на разходите. Според него това се равнява на над 1,5 млрд. евро.
По думите му към тях се добавят още 2,2 млрд. лева неразплатени разходи – средства по вече фактурирани, но неплатени дейности. Той ги определи като „разходи, скрити по чекмеджетата“ и които едва сега излизат наяве.
„Много внимателно следя дискусията, която се разгоря през последните дни около очакваната процедура по свръхдефицит, която Европейската комисия ще обяви в доклада си по Европейския семестър. За мен и за „Прогресивна България“ това е напълно предвидим сценарий. Прави ми впечатление, че най-изненадани изглеждат именно хората, които носят отговорност за сегашното финансово състояние на държавата. И колкото по-агресивен е тонът, с който се предлагат магически решения, толкова по-съпричастни изглеждат анализаторите и коментаторите към решенията, довели до тази ситуация“, заяви министърът.
Според Донев голяма част от проблемите са резултат от плащания, отлагани през 2024, 2025 и 2026 година, които са били установени след встъпването в длъжност на редовното правителство на 8 май 2026 г.
Финансовият министър уточни, че в сумата от 2,2 млрд. лева се включват фактурирани, но все още неразплатени проекти на Агенция „Пътна инфраструктура“, както и общински проекти, заложени в Закона за държавния бюджет.





