Парламентът ще обсъди промени в правилника за работа на 52-рото Народно събрание, които засягат времето за изказвания, парламентарния контрол, работата на комисиите и процедурата по разглеждане на законопроекти.
Според предложенията репликираният народен представител ще има право на дуплика с времетраене до две минути вместо досегашните три минути, след приключване на репликите. Предвижда се и намаляване на времето за изказване от три на една минута.
Министър-председателят, вицепремиерите и министрите ще могат да отлагат отговори на въпроси неограничен брой пъти. Освен това се предвижда, че премиер или министър, който не е отговорил в законовия срок на въпрос или питане, няма да бъде задължен в 10-дневен срок да се яви лично в парламента и да даде обяснение за неизпълнението.
Промените включват и разглеждането на законопроектите на второ четене да се извършва глава по глава, раздел по раздел или текст по текст. Когато няма писмени предложения или възражения, текстовете няма да се четат в пленарната зала. Предвижда се да се обсъждат приетите на първо четене текстове, предложенията на народните представители между двете четения, както и предложенията на водещата комисия, включени в доклада ѝ.
Постоянните комисии в Народното събрание ще бъдат 24 вместо досегашните 25. Временните комисии ще се избират по предложение на председателя или на една пета от народните представители (48 депутати). Друга промяна предвижда председателят на парламента да може да предлага промени в дневния ред без необходимост от председателски съвет.





