Атанас Запрянов отново заяви, че е нормално България да помисли за около 2,5% от БВП за отбрана. На Мюнхенската конференция по сигурността военният министър призова за увеличение на бюджета за отбрана.
„Непременно трябва да увеличим бюджета си, защото новите ситуации и заплахи принудиха НАТО да преразгледа плановете си, включително за България. Скоро ще информирам правителството какви са те. Ние не искаме шоково увеличение. Трябва да се съобразим с възможността на икономиките, но с една стъпка на нарастване може да достигнем 2,5%, каза той.
Трябва планово нарастване, което да позволи икономиката да се развива и да може да осигури този ресурс.
„Европейските държави да увеличат бюджетите си и способностите си, инвестирайки в създаването на способности, инвестираме и в способности на ЕС и НАТО. Имаме една армия, няма как да я делим”, допълни Запрянов.
„Има добра новата, която председателят на ЕК обяви, че ще бъде предложена процедурата за изкарване на военните разходи и разходите за военна индустрия от индекса за изчисляване на инфлацията. Това е българско предложение, което ние повече от години защитаваме. Това означава, че всички модернизационни проекти за Българската армия, парите за тях, МФ няма да го калкулира като инфлационен индекс. Това пречеше да увеличим бюджета за отбрана”, призна военният министър.
Атанас Запрянов отново поиска повече пари за армията: Не искаме шоково увеличение
SafeNews припомня още по темата:
SafeNews припомня още, че Литва и Естония стават първите държави членки на Организацията на Северноатлантическия договор, които се ангажираха да увеличат разходите за отбрана до 5% от БВП на фона на съответните искания на САЩ.
Необходимостта от увеличаване на разходите за отбрана на държавите членки на НАТО беше многократно заявена от Доналд Тръмп по време на предизборната му кампания.
Той повтори това искане и, вероятно за да звучи по-убедително, нареди да се замразят всички програми за военна помощ на САЩ за чужди държави за 90 дни.
Литва планира да покрие разходите си за отбрана чрез държавни заеми и общоевропейски финансови инструменти за отбрана, докато Естония може да прибегне до съкращения в бюджета на публичния сектор.
ЗАПОЧНА СЕ! Първи две страни в Европа увеличават разходите за отбрана до 5% от БВП
Източник: NOVA