Напрежение се разраства и в коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България” (ПП-ДБ)
На старта на регистрацията за изборите на 27 октомври, политическата формация е на път към разпад.
„Може да няма коалиция ПП-ДБ, ако не се проведат предварителни избори за листите.“
Това заяви днес народният представител Мартин Димитров. По думите му, когато темата е била повдигната от страна на „Да, България“, време имаше и този инструмент е трябвало да бъде използван. Според него, несъгласувайки избирателите на коалицията са отправили много силно послание.
Мартин Димитров определи оставката на Христо Иванов като много силен ход.
Какво друго се случи?
„Ако ПП-ДБ беше осъществила предварителни избори, щеше да е направила много важна крачка в тази посока“.
От „Да, България“ са направили предложение.
То гласи да се подпише ново коалиционно споразумение, в което ясно да се определят структурата и начина на вземане на съвместни решения в коалицията ПП-ДБ. От формацията предлагат също да се проведат предварителни избори в рамките на ПП-ДБ за определяне на кандидатите за депутати в общите листи.
Мартин Димитров допълни, че предложенията имат за цел да отговорят на общественото очакване и да се повиши изборният резултат на коалицията:
„Тези хора очакват да видят действията на ПП-ДБ. Ако нашите действия са адекватни, биха се върнали, биха започнали разговор с нас“.
Според него предварителните избори са много силен инструмент за връзка с избирателите и затова да бъде потърсена тяхната подкрепа.
ПП и ДСБ не подкрепиха идеята за предварителни избори, припомни депутатът и изказа мнение, че те не са прави в това отношение:
„В момента има пропаст между избиратели и политици – което важи за цялата политическа система. … Трябва да бъдат предприети адекватни действия, като предварителните избори са едно от тях и са много мощно демократично средство“.
Остават другите две неща.
А именно: приемането на качествени критерии – всеки кандидат за народен представител да представи отчет за своята работа, както и пълномащабните преференциални кампании, добави още Димитров. Според него всеки кандидат трябва да се опита да събере максимално обществена подкрепа за себе си. Важно е обаче тези кампании да бъдат насърчавани и от самите партии и пред тях да няма ограничения, смята депутатът.
„Какво ще направи „Да, България“, зависи от решението на Националния съвет“, обобщи той.
Друго, за което от партията ще настояват със законопроект, е ЦИК да представя данни на Комисията по досиетата. Според него на предстоящите избори ЦИК отново ще се опитат да няма проверка за принадлежност към Държавна сигурност. Законопроектът гарантира, че тази проверка ще се случи, обясни той.
В нашите листи такива кандидати няма да има, категоричен бе Мартин Димитров и подчерта:
„Парламентът ще работи вероятно до края на септември. Законопроектът е кратък, става въпрос за 1 изречение, то може да бъде прието за 1 седмица, ако има политическо желание“.
Дойде ли служебно правителство, дефицитът започва да се изпуска от контрол, заяви още Мартин Димитров.
Според него в този смисъл всяко служебно правителство започва да се превръща в сериозен риск за държавата.
SafeNews припомня, че „Да, България!“ ще преговаря с „Продължаваме промяната“ (ПП) и „Демократи за силна България“ до 3 септември. Това е крайният срок, след който Движението ще реши в какъв формат ще се яви на изборите.
Това става ясно от публикация на „Да, България!“ в официалната им интернет страница.
„Изпълнителният съвет (ИС) на „Да, България!“ ще проведе още един кръг преговори с партньорите в ПП-ДБ на основата на мандата, даден с резолюция на НС от 15 август“, се казва в текста.
Източник: БНР