На Оскарите всичко може да се случи! Най-голямата вечер на Холивуд никога не пропуска да доведе до смях и сълзи, но тези моменти накараха публиката да жужи дълго след раздаването на статуетките.
Освен вълнението да видите как любимите ви филми печелят големи награди, друга причина да гледате наградите на Академията е да не пропускате най-обсъжданите моменти от шоуто.
Никой не можеше да предвиди гафа за най-добър филм за 2017 г., който сега се нарича Envelopegate. Нощта, в която 10-годишна актриса стана най-младата носителка на Оскар. Както и лошата шега на известен комик довела до скандален шамар, чут по целия свят.
Ето някои от най- любимите спомени от минали церемонии по връчването на Оскарите, за които никога няма да се уморим да говорим.
1940 г.: Хати Макданиел прави история
Отнема повече от десетилетие, за да може първият чернокож да спечели Оскар. Честта отива при Хати Макданиел за най-добра актриса в поддържаща роля за ролята и на Мами в „Отнесени от вихъра“ (1939). Победата обаче не е пълна. Заради цвета на кожата си Макданиел е накарана да седне в задната част на залата,. далеч от останалата част от актьорския състав на филма.
1943 г.: Гриър Гарсън изнася чупеща рекорди реч
Гриър Гарсън поставя рекорд, който все още не е счупен. След като печели наградата за най-добра актриса за изпълнението си в Mrs. Miniver (1942). Гарсън произнася една от най- дългите речи,. цели седем минути и мнозина я посочват като катализатор за модерното въвеждане на времевото ограничение.
1968 г.: Алфред Хичкок изнася кратка благодарствена реч
Майсторът на съспенса е номиниран за пет Оскара в хода на дългата си кариера, но Алфред Хичкок никога не печели до 1968 г. Но вместо да спечели една от традиционните категории на Академията,. той получава Мемориалната награда на Ървинг Г. Талбърг, която е нещо като награда за цялостно творчество за режисьори. Вероятно недоволен от почетната си титла,. Хичкок изнася една от най-кратките речи за приемане в историята на Оскарите: просто „благодаря“.
1969 г.: Барбра Стрейзънд и Катрин Хепбърн се изравняват за най-добра актриса
Една от най- шумно обсъжданите награди е през 1969 г., когато Барбра Стрейзънд и Катрин Хепбърн спечелят едновременно в категорията за най-добра актриса. Стрейзънд за Смешно момиче (1968) и Хепбърн за Лъвът през зимата (1968) . Това е втората поредна победа на последната актриса (и трета като цяло),. след като взема наградата за Guess Who’s Coming to Dinner (1967) година по-рано. От двете победителки обаче Стрейзънд е единствената присъстваща и започва речта си с вече емблематичната реплика „Здравей, прекрасна“.
1972 г: Чарли Чаплин получава почетен Оскар (и най-дълги овации)
По-голямата част от кариерата на емблематичната звезда на нямото кино Чарли Чаплин се развива преди началото на Оскарите, но влиянието му върху индустрията е несравнимо. За да признае това, Академията му дава почетна награда през 1972 г., което предизвиква 12-минутни овации.
„Думите изглеждат толкова безполезни – толкова слаби“, казва Чаплин в речта си. „Мога само да ви благодаря за честта да ме поканите тук.
Публичната му поява на церемонията също е знаменателна, защото е една от първите му в САЩ от две десетилетия. Разрешението му за повторно влизане в САЩ е отнето през 1972 г. поради противоречия около предполагаемите му комунистически връзки, според The Washington Post.
1973 г.: Сачин, индианка- активист влиза на мястото на Марлон Брандо
Когато Марлон Брандо печели Оскар за една от най-известните му роли, като Дон Вито Корлеоне в Кръстникът (1972), актьорът не присъства на награждаването, за да получи статуетката за най-добър актьор. Вместо това той изпраща Сачин- Малкото перце, индианка-активист от племето апачи и президент на Националния комитет за потвърждаване на образа на индианците, да говори от негово име и да отхвърли наградата.
„Той за голямо съжаление не може да приеме тази много щедра награда“, каза тя за Брандо. „И причините за това му решение са отношението към американските индианци днес от филмовата индустрия.“
Сачин почива през октомври 2022 г. на 75-годишна възраст, седмици след като Академията за филмово изкуство и наука се извинява за отношението към нея в шоуто през 1973 г.
1974 г.: Гол мъж тича на сцената
Гол мъж изтичва през сцената точно преди Елизабет Тейлър да връчи наградата за най-добър филм. Робърт Опел изпреварва водещия Дейвид Нивън, който успява само да се изсмее и да каже: „Не е ли очарователно да си помислим, че вероятно единственият смях, който човек някога ще получи в живота си, е като се съблече и покаже недостатъците си?“
1974 г.: Тейтъм О’Нийл става най-младият носител на Оскар в голяма категория
С участието си в Paper Moon (1973) заедно с баща си Райън О’Нийл, Тейтъм О’Нийл печели Оскар за най-добра актриса в поддържаща роля само на 10 години. Тя взима наградата, облечена в малък смокинг, и произнася много кратка реч: „Всичко, за което наистина искам да благодаря, е моя режисьор Питър Богданович и баща ми. Благодаря ви.“
1989 г.: Роб Лоу започва с Infamous Musical Number
Оскарите обикновено започват с хумористична част и понякога с песен. А през 1989 г. Роб Лоу и Айлийн Боуман изпълняват вдъхновена от Снежанка версия на „Гордата Мери“, с Боуман като принцесата на Дисни. Изпълнението е катастрофа и Дисни съди шоуто,но според The New York Times, делото по-късно е прекратено, след като Академията се извинява.
Няколко звезди, включително Пол Нюман и Джули Андрюс, подписват отворено писмо, критикуващо телевизионното предаване, наричайки изпълнението „срам както за Академията, така и за цялата филмова индустрия“, съобщава The Hollywood Reporter.
1993 г.: Ричард Гиър, Сюзън Сарандън и Тим Робинс са (временно) забранени
Когато Ричард Гиър, Сюзън Сарандън и Тим Робинс излизат на сцената на Оскарите и се обръщат към хаитянските хора, живеещи с ХИВ, а Гиър говори за китайската инвазия в Тибет – реакцията на Академията не е положителна.
И тримата получават доживотна забрана за шоуто, но това не продължава дълго. Сарандън спечели най-добра актриса три години по-късно за Dead Man Walking (1995), а Робинс отбеляза победа за най-добър поддържащ актьор за Mystic River (2003). Гиър не е печелил, нито е бил номиниран за Оскар, въпреки че звездата от Чикаго е присъствал на наградите няколко пъти, откакто първоначално му беше забранено.
2000 г.: Робин Уилямс изпълнява „Blame Canada“
Две години след спечелването на Оскар за най-добър актьор в поддържаща роля за Добрия Уил Хънтинг (1997), Робин Уилямс изпълнява „Blame Canada“, номинирана за най-добра оригинална песен от анимационния филм South Park: Bigger, Longer & Uncut (1999), на 72-рите награди „Оскар“.
Въпреки че песента загуби Оскар от „You’ll Be in My Heart“ от Тарзан (1999) на Фил Колинс, запомнящото се изпълнение на покойния смешник е останало в историята.
2001 г.: Бьорк обръща глави в облекло на лебед
Има много емблематични тоалети на Оскарите през годините, но може би никой не е по-запомнящ от този на Бьорк. Когато присъства на шоуто през 2001 г. като номинирана за най-добра оригинална песен за „I’ve Seen It All“ от филма Dancer in the Dark (2000), тя носи ефектна рокля с изкуствена лебедова глава, увита около врата й.
2002 г.: Хали Бери с историческата победа на Оскар
През 2001 г Хали Бери спечели наградата за най-добра актриса за „Балът на чудовищата“ (2002 г.), Тя стана първата чернокожа жена, спечелила Оскар. След като името й беше прочетено, тя веднага избухна в сълзи, излизайки на сцената, за да произнесе една от най-запомнящите се речи на церемонията.
„Този момент е много по-голям от мен“, каза Бери. „Това е за всяка безименна, безлична цветнокожа жена, която сега има шанс, защото тази врата тази вечер е отворена.“
2009 г.: Хийт Леджър печели посмъртно Оскар
На церемонията почти не остава неразплакан човек, когато Хийт Леджър, който почина през януари 2008 г., спечели Оскар посмъртно за смразяващото си представяне на злодея на Батман, Жокера в Черния рицар (2008), който спечели възторжени отзиви, когато излезе през лятото след това неговата смърт. От негово име наградата приеха майка му, баща му и сестра му.
Леджър е едва вторият актьор, спечелил посмъртно Оскар след Питър Финч, който спечели наградата за най-добър актьор за мрежата (1976).
2010 г.: Катрин Бигълоу печели наградата за най-добър режисьор
Само осем жени са били номинирани за най-добър режисьор в историята на Оскарите, като само три са взели желаната награда. Първата е Катрин Бигълоу за The Hurt Locker (2008).
„Това наистина е, хм, няма друг начин да го опиша“, каза тя в благодарствената си реч. „Това е моментът на живота.“
След Бигълоу, Клои Джао стана втората жена, която някога е печелила наградата през 2021 г. за Nomadland (2020), а Джейн Кемпиън стана третата през 2022 г. за The Power of the Dog (2021).
2013 г.: Дженифър Лорънс пада по пътя си към сцената
Дженифър Лоурънс пада, когато се спъна по стълбите, докато си проправяше път към сцената на Оскарите, за да вземе наградата си за най-добра актриса за Silver Linings Playbook (2012). В истински стил на J. Law, тя го прие спокойно.
„Вие, момчета, просто се изправяте, защото се чувствате зле, че паднах и това е наистина неудобно, но ви благодаря“, каза тя в речта си за приемане. „Това е лудост.“
2014 г.: Елън Дедженеръс прави фурор със звездно селфи
През 2014 г. Елън Дедженеръс използва гостуването си на Оскарите, за да се опита да разбие интернет с едно много звездно селфи. В кадър с участието на Брадли Купър, Анджелина Джоли, Лорънс, Лупита Нионго, Брад Пит, Джулия Робъртс и Мерил Стрийп тя „разби“ Twitter.
Груповата снимка стана най-ретуитната снимка в историята на X (по-рано Twitter) (по това време) в рамките на един час.
2016 г.: Леонардо ди Каприо печели първия си Оскар
През 1994 г. Леонардо ди Каприо печели първата си номинация за Оскар за „Какво яде Гилбърт Грейп“ (1993). През 2005 г. той получава още една номинация, след това още две през 2007 г. и 2014 г. Но все пак – без победи. Това е до 2016 г., когато печели наградата за най-добър актьор за The Revenant (2015) и получава овациите на колегите си.
Ди Каприо получи още една номинация за Оскар през 2020 г. за най-добър актьор в „Имало едно време в Холивуд“ (2019), но Хоакин Финикс взе статуетката за „Жокера“ (2019).
2017 г.: Гафът на гафовете
26 февруари 2017 г., 89-ата церемония по раздаването на наградите „Оскар“ беше към края си и оставаше само една награда за раздаване. Звездите от „Бони и Клайд“ Уорън Бийти и Фей Дънауей излязоха на сцената, за да представят най-добър филм. След като отвори плика, Бийти замълча. Тълпата се засмя и той показа на Дънауей плика, след като тя го подкани. Дънауей обяви La La Land (2016) за победител. Актьорите и екипът излязоха на сцената и започнаха речите.
Но зад тях нещо не беше наред: Сценичните работници започнаха да тичат по сцената. Лицата на екипа на La La Land преминаха от блажена радост към объркване и ужас. И тогава продуцентът Фред Бъргър каза: „Между другото загубихме.“
Неговият колега продуцент, Джордан Хоровиц, излезе на сцената и произнесе, може би най-незабравимите думи в историята на Оскарите: „Имаше грешка. Лунна светлина, вие спечелихте най-добър филм.“ Той грабна правилната карта от ръцете на Бийти и я показа на тълпата. Хоровиц добави: „Ще бъда наистина горд да предам това на моите приятели от Moonlight.“
След това Бийти се качи на сцената, за да обясни какво се е случило – той и Дънауей случайно получиха допълнителен плик за най-добра актриса, който гласеше „Ема Стоун, Ла Ла Ленд“. След това той връчи наградата на Moonlight, а режисьорът Бари Дженкинс излезе на сцената.
„Ясно е, че дори в сънищата ми това не може да е вярно“, започна Дженкинс. „Но по дяволите с мечтите, приключих с това. Защото това е истина.“
Безпрецедентна бъркотия, която беше водеща новина седмици наред е може би най- големия гаф в историята на оскарите до този момент.
2019 г.: Оскарите остават бездомни след спорове
Малко след като Кевин Харт беше обявен за водещ на Оскарите през 2019 г., някои от миналите хомофобски туитове и коментари на комика се появиха отново в интернет. Въпреки че критиците го призоваха, Харт първоначално отказа да се извини, като каза, че вече е обърнал внимание на тези забележки.
Реакцията беше толкова силна, че Харт в крайна сметка се оттегли, обаче за известно време. Академията обмисляше да покани комика обратно, след като той обиколи шоуто на Елън Дедженеръс, Късното шоу със Стивън Колбърт и Добро утро, Америка, и в крайна сметка се извини.
Оскарите продължиха напред без водещ и почти без някои от наградите, след като организаторите обявиха, че четири трофея за най-добра операторска работа, филмов монтаж, късометражен екшън на живо и грим и прическа – ще бъдат раздадени по време на рекламните паузи. Отново Академията се сблъска с обратна реакция, като в крайна сметка отмени решението си броени дни преди церемонията.
2020 г.: Еминем представя изненадващо представяне на Оскарите
Последното шоу на наградите преди COVID-19 имаше много запомнящи се моменти (успехите на Parasite! Първият Оскар на Пит! Армия от Елзи!), но най-голямото „О, боже!“ за знаменитостите в публиката и феновете у дома дойде, когато Еминем излезе на сцената, за да изпълни „Lose Yourself“ 18 години след като парчето спечели наградата за най-добра оригинална песен.
Еминем позорно се отказа от церемонията, когато песента му беше номинирана през 2003 г. и благодари на Академията, че са му позволили да се върне.
2021 г.: Клои Джао разбива бариерите
Едва седмата жена, номинирана някога за най-добър режисьор, Джао счупи рекорди през 2021 г., когато спечели за Nomadland, ставайки първата азиатка (и едва втората жена някога), печелила категорията.
В благодарствената си реч режисьорът, сценаристът и продуцентът говори за стиховете, които е научила наизуст с баща си, докато е израснала в Китай, и как те са я поддържали, когато животът е станал труден.
Тя продължи: „Това е за всеки, който има вярата и смелостта да държи на доброто в себе си и един в друг. Това е за вас, вие ме вдъхновявате да продължа напред.“
2022 г.: Уил Смит удря шамар на Крис Рок
Това беше моментът, който спря нощта. След като Крис Рок направи G.I. Шегата на Джейн 2, насочена към Джейда Пинкет Смит, нейният съпруг, Уил Смит, излезе на сцената и удари Рок, след което се върна на мястото си, преди да извика: „Дръжте името на жена ми далеч от вашата шибана уста!“
Публиката седеше в смаяно мълчание, докато шокираният Рок каза: „Уау, пич, това беше шега на G.I. Jane“, преди да връчи наградата за най-добър документален филм.
Докато получаваше трофея за най-добър актьор за ролята си в Крал Ричард (2021) по-късно същата вечер, Смит се върна към инцидента по време на емоционалната си благодарствена реч, като се извини на Академията и на другите номинирани – но не и на Рок.
По-късно Уил подаде оставка от Академията за филмово изкуство и наука и Академията наложи 10-годишна забрана на актьора да посещава което и да е от събитията на организацията, включително Оскарите.
2023 г.: Историческата победа на Мишел Йео за най-добра актриса
Оскарите през 2023 г. бяха исторически за Мишел Йео, която стана първата азиатска жена и едва втората цветнокожа,. спечелила наградата за най-добра актриса. Ветеранът спечели трофея за Everything Everywhere All at Once (2022), най-големият победител за вечерта, помитайки седем категории, включително най-добър филм.
„За всички малки момчета и момичета, които изглеждат като мен, гледайки тази вечер, това е фар на надежда и възможности“, каза Йео в речта си за приемане. „Това е доказателство, че мечтите се сбъдват. И дами, не позволявайте на никого да ви казва, че някога сте преминали разцвета си. Никога не се отказвайте.“
Победата на Йео бележи един от двата важни етапа за представянето на Азия в шоуто. Победата на нейния колега Ке Хуи Куан за най-добър актьор в поддържаща роля го направи първият актьор, роден във Виетнам, получил Оскар.
Източник: People / Превод:SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News