Инсулиновата резистентност е състояние, което се среща все по- често в наши дни. Хиляди хора страдат от него без дори да подозират за това. За съжаление и възрастовата граница прогресивно намалява в последните години, което е отражение на начина на живот, който масово съвременния човек води.
Наричат това състояние „Преддиабетно“
И наистина инсулиновата резистентност е един от най- ранните сигнали за развитие на диабет тип 2. Симптомите са разнообразни и често са пренебрегвани от пациентите, но ако не се вземат мерки могат да се развият дългосрочни усложнения, които освен диабет тип 2 включват и сърдечно-съдови заболявания, метаболитен синдром.
За да разберем повече за състоянието инсулинова резистентност. Как се диагностицира? Какви са симптомите? И не на последно място как да се справим с него? Екипът на SafeNews разговаря с доц. д-р Димитър Гугутков, изпълнителен директор на Медицински комплекс „Доверие“.
Цялото интервю със специалиста гледайте във видеото на SafeNews:
Не случайно се казва, че това е болестта на 21- век
Причината за това е, не защото инсулиновата резистентност се е появила в 21- век, а защото се открива при все повече и повече хора. Но това не е ново заболяване. През последните 20 години лекарите го търсят активно. Знаят как да го открият. Също така знаят и какво да правят когато го открият.
„Същността на този проблем е много проста. Когато дълго време злоупотребяваме с въглехидратите. Когато дълго време приемаме въглехидрати повече отколкото ни трябват, защото въглехидратите са основното и единствено гориво за клетките на мозъка и за повечето останали клетки. Те са много важни за нашият организъм, но когато сме си ги произвели сами. Когато ги получаваме отвън, на готово, много често те са непознаваеми за нашия организъм. Много често те са много повече отколкото ни трябват. И тогава с помощта на хормона инсулин, ние тези въглехидрати, които са повече от това, което ни трябва като гориво за клетките на мозъка, трябва да ги вкараме в нашите мастни депа, в резервите за време когато нямаме или не може да приемаме или не може да образуваме въглехидрати. Когато това се случва достатъчно продължително време се налага да се образува все повече инсулин, за да може да поддържаме нормални нива на кръвната захар. Тогава клетките на нашите масти депа и клетките където се съхраняват резервните въглехидрати започват да стават нечувствителни към инсулина. Те стават резистентни. Когато те станат резистентни към инсулина това означава, че трябва да се отдели още повече инсулин, за да може да се поддържат нормални нива на кръвната захар.“ Това заяви доц. д-р Гугутков.
Специалистът сподели още, че порочният цикъл на инсулиновата резистентност завършва с изчерпването на възможностите на панкреаса и диабет
Изобилието от различни видове храни богати на въглехидрати и тяхното консумиране увеличава и броя на хората, в това число и деца, които страдат от инсулинова резистентност. Но доц. Гугутков отбеляза също, че този процес е обратим. Промяна в начина на живот и хранене може да прекъсне порочната спирала и да се стигне до нормални нива на инсулин в кръвта и да предотврати инсулиновата резистентност.
Може да имате инсулинова резистентност с години, без дори да подозирате за това. Състоянието обикновено не предизвиква забележими симптоми, но във времето е свързано с редица усложнения, някои от които изключително сериозни за здравето.
Едно от първите неща, които може да ни навеждат на мисълта за инсулинова резистентност е наднорменото тегло. Състоянието е пряко свързано също с високите нива на триглицеридите, с високо кръвно налягане, а в някои случаи и с развитие на депресия.
Ако не се вземат мерки инсулиновата резистентност може да прогресира до диабет тип 2 и метаболитен синдром, а от там се увеличава и рискът от сърдечно- съдови заболявания.
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News
Още новини четете в категория Здраве