На 6 февруари 2023 г. адът се отвори в Турция. Огромно земетресение отне живота на повече от 55 000 души. Ала десетки човешки животи е можело да бъдат спасени, ако строителните разпоредби бяха спазени.
Една майка си е поставила за задача да открие какво е причинило срутването на сградата, в която са живели нейните близки
Преди земетресението Нургюл Гьоксу беше, както самата тя казва, нормална домакиня. Тя обичаше да готви с „içli köfte“ – традиционно ястие от кюфтета. Една от любимите й рецепти.
Тя живееше в покрайнините на Истанбул. Нейният 31-годишен син Ахмет Джан Забун, женен, с малко бебе, живееше в югоизточния град Кахраманмараш.
Ахмет Джан не беше единственото дете на Нургюл. Но тъй като е най-големият й син, който е родила като тийнейджърка, връзката им беше специална. Тя го изпрати да учи в университет. Гордееше с постигнатото от него. И Ахмет Джан, и съпругата му Несибе са били адвокати. Самата Нургюл никога не е учила в университет и трябваше да завърши училище чрез външна диплома.
Когато земетресението удари Кахраманмараш, най-малко 7000 сгради в града се срутиха. Падна и тази, в която живееше Ахмет Джан
Нургюл се втурна към града, за да търси сина си, жена му и детето им – или, както тя се изразява, „трите си деца“.
Въпреки че много сгради в Кахраманмараш бяха разрушени от земетресението, районът, където живееше синът на Нургюл, изглежда не беше засегнат толкова зле. Голяма част от квартала почти не беше пострадала. Но неговият жилищен блок, висок 10 етажа и известен като Ezgi Building, беше един от малкото, които се бяха сринали със земята.
Подобни несъответствия се наблюдават и в други засегнати от земетресението райони. Мнозина в Турция започнаха да се питат защо някои сгради са се срутили, а други не, дори ако са били разположени една до друга и с еднаква височина, възраст и стил на строителство.
Нургюл чакаше, докато спасителните екипи минаваха през руините на сградата Ezgi.
Осем дни по-късно бяха открити телата на Ахмет Джан, съпругата му Несибе и малката им дъщеря Асуде, внучката на Нургюл
Бебето Асуде беше само на шест месеца.
„Да загубиш не само едно, а три деца е наистина тежко“, казва Нургюл.
Тя често споделя семейни снимки в акаунти в социалните мрежи, които създаде след бедствието.
„Не исках да умрат напразно и просто да забравя за тях“, казва Нургюл.
Общо 35 души загинаха при срутването на Ezgi Building. Само двама имат късмет и оцеляват.
След загубата на семейството си Нургюл реши да разбере защо сградата на сина й се е срутила, докато други не. Но тя се нуждаеше от доказателства и експертни познания. Затова разговаря с местни строителни инженери и строителни експерти. Научава се как да намира снимки „преди“ и „след“ онлайн. Започва да разбира строителните разпоредби и какви процеси са необходими за одобряване на всякакви промени.
През юни миналата година, тя попадна на турско видео на BBC в YouTube. То разказва срутването на една сграда в град Измир след земетресение през 2020 г.
Нургюл ни изпрати съобщение в социалните медии с молба за помощ при анализа на срутването на сградата Ezgi
BBC поддържа връзка с нея в продължение на месеци. През това време тя проучва дали направените промени в сградата са извършени правилно. Така се появяват зоказателства, че кухненските вентилатори са били изрязани в носещите стени.
„Опитах се да намеря колкото се може повече доказателства на мястото, където загубих детето си“, казва Нургюл. „Не трябваше да е моя отговорност. Но изглежда, че ако не го бях направила аз, нямаше да открием нищо.“
Нургюл разбра, че в много засегнати от земетресения райони разследванията, започнали след твърдения за нарушения на строителните разпоредби, са прекратени поради липса на достатъчно доказателства.
Тя не искаше това да се случи със собственото й разследване. Затова даде множество телевизионни интервюта, за да разгласи случая си. Въпреки че не е била запален потребител на социалните медии преди земетресението, тя създаде акаунт в Instagram за сградата Ezgi. Чрез него се опита да събере информация от други семейства на загиналите и строителни експерти.
Нургюл подчерта, че прокурорът може да е използвал публични регистри, за да събере доказателства за начина, по който сградата е построена първоначално
Тя обаче искаше да се увери, че всички страни, отговорни за срутването на сградата, ще бъдат изправени пред правосъдието. Затова се съсредоточи върху събирането на доказателства за това как са извършени ремонтите и промените в сградата.
Когато прокуратурата започна разследване и възложи експертен доклад за срутването на сградата Ezgi., работата на Нургюл имаше ключов принос. Докладът, който беше завършен през юли 2023 г., установи, че много промени в сградата са извършени в нарушение на съществуващите разпоредби и са незаконни.
Д-р Бейза Ташкин, доцент по строително инженерство в Техническия университет в Истанбул, каза пред BBC, че околните сгради са останали непокътнати, показва, че има голям структурен проблем със сградата Ezgi.
Докладът разкрива, че ключов опорен елемент или никога не е бил построен правилно, или е бил променен по-късно
Официалният лабораторен анализ също показа, че някои материали и строителни процеси не отговарят на одобрените стандарти. Появи се и още нещо съмнително. Кафенето вътре в сградата.
Ремонтът включваше обединяването на три отделни единици на приземния етаж в една голяма площ. Сервизен асансьор също беше монтиран чрез премахване на част от пода. А множество големи дупки за вентилация бяха изрязани от фасадни стени. Друга промяна беше премахването или подмяната на носеща стена. Тя беше включена в първоначалния проект на сградата, но изчезна по-късно.
През 2021 г. жителите на сградата Ezgi подписаха петиция с молба към местните власти да направят оценка на промените. Още тогава те се притесняват, че ремонтите са компрометирали структурната здравина на сградата.
В отговора се казва, че „не е установено отклонение“ от първоначалния архитектурен проект
Сега Нургюл се чуди защо призивът за помощ е бил игнориран и дали властите „дори са погледнали сградата, когато са писали този отговор“.
След като докладът за причините за срутването бе оповестен, прокуратурата образува наказателно дело.
Интериорният дизайнер на приземното кафене и инженерът, отговорен за първоначалната конструкция на сградата, бяха арестувани през септември 2023 г. Те чакат съдебен процес.
Издадена е и заповед за арест на строителния предприемач. Тя обаче не е изпълнена, вероятно поради напредналата му възраст. Адвокатът му отхвърли обвиненията, че клиентът му е отговорен за срутването. Той прехвърли вината на по-късни промени. Адвокатът все още не е отговорил на молбата на BBC за допълнителен коментар.
Собствениците на кафенета, чийто арест също беше разпореден от прокурора, изчезнаха и са на свобода
През септември миналата година те отрекоха в социалните мрежи да са отговорни за каквито и да било нарушения на строителните норми при ремонта на приземния етаж.
Тепърва ще се разпитват местните власти.
Арестите и наказателните обвинения не са уникални за случая Ezgi. Десетки дела, свързани с дефектни конструкции и незаконни промени в сгради, са образувани в засегнатите от земетресения райони.
През юли миналата година турското министерство на правосъдието съобщи, че над 350 души са били арестувани в подобни случаи.
Докато работи по собствения си случай, Нургюл също помага на други, споделяйки знанията си за строителните разпоредби и гражданското инженерство, както и уменията си за използване на разузнавателни данни с отворен код.
Тя казва, че е решена да намери отговорните за срутването, за да гарантира, че никой не се изкушава да заобикаля или нарушава строителните разпоредби в бъдеще.
„Може би заради Ezgi Building подобни неща няма да се случват в бъдеще. Боря се да дам пример.“
Източник: BBC/Превод: SafeNews
Още новини четете в категорията Свят