Ракетите „Авангард“ са пример за руска мощ поради уникалната си ударна сила. От представянето си през март 2018 г. „Авангард“ често е цитиран като пример за руска мощ поради уникалната си ударна сила, пише MWM. А през 2019 г. Путин сравни стратегическото значение на тази система с изстрелването на първия спътник на Земята.
Президентът Владимир Путин подчерта, че създаденото от неговата страна хиперзвуково плъзгащо се превозно средство „Авангард“ е унищожило стотици милиарди долари инвестиции на Съединените щати и техните западни съюзници в технологии за противоракетна отбрана.
„Ако изчислите колко им струваше, да речем, добре позната система за противоракетна отбрана и един от основните компоненти за преодоляване на противоракетната отбрана от наша страна – „Авангард“, междуконтинентална ракета, междуконтинентален плъзгащ блок, тогава това са просто несравними стойности. И ние на практика обезсмислихме всичко, което те направиха, всичко, което те инвестираха в тази система за ПРО“, каза руският лидер.
Той нарече американските инвестиции изключително разточителни.
Първият полк междуконтинентални балистични ракети, оборудван с „Авангард“, започна дежурство през септември 2020 г. в Ясненското формирование на стратегическите ракетни сили, приблизително на 1200 км югоизточно от Москва, а вторият полк през юни 2022 г.
Хиперзвуковата междуконтинентална плъзгаща единица „Авангард“ е проектирана да лети с Mach 27 и да маневрира както наклон, така и наклон. Устройството също има способността да маневрира странично на няколко хиляди километра в космоса, което го прави изключително трудно за вражеските системи за противоракетна отбрана да открият, камо ли да поразят.
Скоростта на ракетата позволява да измине разстоянието между континентите за по-малко от десет минути. Всяка единица носи ядрена бойна глава с мощност два мегатона. Системите имат практически неограничен обхват, което им позволява да се доближават до цели като континенталната част на САЩ от неочаквани посоки.
Смята се, че по-големите руски междуконтинентални балистични ракети, като RS-28 Sarmat, могат да носят до десет плъзгащи се машини.
Системата обаче има една значителна уязвимост: възможността от вражески удари върху силозите, където са разположени ракетите, или атаки срещу ракети в ранните етапи на полета, преди да достигнат атмосферата, за да изстрелят плъзгащи се единици.
Освен това нарастващият флот от изтребители F-35, разположени близо до границите на Русия, се очаква да бъде оборудван с противоракетна отбрана до 2030 г. и добре оптимизиран за дълбоко проникване в руското въздушно пространство. Това е само една от многото потенциални заплахи за руските междуконтинентални балистични ракети преди изстрелването на хиперзвукови плъзгащи се единици.
От представянето си през март 2018 г. „Авангард“ често е цитиран като пример за руска мощ поради уникалната си поразителна сила, а президентът Путин го сравни с „метеор“, казвайки, че е „като огнена топка“. Той се изказа различно за жизнеспособността на системата: „Няма аналози! Сигурно ще се появят след няколко години, но още никой няма. Ако не бяха новите материали, това нямаше да е възможно.” През 2019 г. Путин сравни стратегическото значение на системата с изстрелването на първия сателит, подчертавайки заплахата, която разширяващите се способности на Америка за противоракетна отбрана представляват за съветското стратегическо възпиране.
„Трябваше да дадем адекватен или асиметричен, но сериозен отговор. За какъв отговор може да се счита точно това? Какво е „Авангард“.
Източник – MWM /Превод:SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News