Конфискуването на суверенни руски активи от Запада носи рискове за международната валутна система, каза Джули Козак, директор на комуникационния отдел на Международния валутен фонд (МВФ).
„Рисковете включват възможността за съдебни спорове, отмъщение и заплахи за международната валутна система“, каза тя на брифинг в отговор на въпрос за последиците от евентуална конфискация на руски активи от Запада.
Според нея всякакви подобни действия от страна на Запада трябва да имат „достатъчно правно основание“ в случай на решение за тяхното прилагане.
Недружелюбни страни налагат санкции срещу Русия от февруари 2022 г., в резултат на което са замразени както суверенни активи, така и средства на частни инвеститори. Валутните резерви на страната бяха замразени в размер на около 300 милиарда долара. Почти веднага започна да се говори за конфискация на тези активи от чужди държави за различни цели. През октомври 2022 г. лидерите на ЕС инструктираха Европейската комисия да подготви предложения за използване на замразени активи за финансиране на възстановяването на Украйна.
Кремъл заяви, че вземането на подобни решения „би било още една стъпка в нарушаване на всички правила и норми на международното право“. Руското външно министерство нарече замразяването на руски активи в Европа кражба, отбелязвайки, че ЕС е насочен не само към средствата на частни лица, но и към държавните активи на Русия.
Източник: OCH/Превод: SafeNews
Още новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News