Монблан се е смалил с 2,2 метра от 2021 г. Това е най-ниската му височина в последните години.
Най-високата планина в Алпите, която е покрита с хребет от лед, покриващ скалата, беше измерена от екип геодезисти от регионалната администрация на Горна Савоя. В своя помощ те са издигнали и дрон.
Резултатите, публикувани в четвъртък, показват, че новата официална височина на Монблан е 4805,59 метра. Според предишното отчитане, направено преди две години, върхът е бил висок 4807,81 метра. През 2017 година пък върхът е бил с метър по-висок.
Описвайки 2023 г. като „донякъде изключителна година“, един от участващите геодезисти, Денис Борел, каза пред френския телевизионен канал TF1, че планината е загубила „3500 кубически метра лед и сняг в сравнение с обема, измерен през 2021 г.“ Той отбелязва, че това „представлява приблизително обема на олимпийски басейн”.
Борел каза, че загубата е „доста значителна в сравнение с измерванията от предишни епохи“
Експертите по климата и глациологията предупредиха да не се свързва свиването на върха на Монблан със загубата на ледникова покривка в Алпите.
„Дори и да видим, че има лека низходяща тенденция – около 15 до 20 см от 2001 г. насам, климатолозите и глациолозите ни казват, че са необходими приблизително 50 години измервания. Само тогава можем да направим заключения за възможен глобално затопляне на тази надморска височина от 4800 метра“, обяснява Борел.
Ледената покривка на върха на Европа има тенденция да се променя в зависимост от вятъра и валежите.
„Това не е представително за глобалното затопляне на климата. Климатичните условия на върха на Монблан са доста полярни“, каза Люк Моро, глациолог от Шамони.
Моро описва процес, наречен аблация, при който вятърът ускорява изпарението.
„Основно вятърът и снегът ще повлияят на надморската височина на върха. Вятърът ще премахне снега или не“, каза той, добавяйки, че куполът на върха на Монблан е по-скоро като „комплекс от дюни“ със силни зимни ветрове, които издухват снега от върха.
Спадът от 2,22 метра може да се дължи на по-малко валежи през лятото, на мнение е Жан де Гарет, главен геометър в департамента Haute-Savoie в югоизточна Франция.
„Монблан може да бъде много по-висок след две години, когато бъде следващо измерване“, добави той, цитиран от The Guardian.
Скалистият връх на планината е висок 4792 метра над морското равнище, но дебелото му покритие от лед и сняг варира от година на година в зависимост от вятъра и времето
Изследователите го измерват на всеки две години от 2001 г. насам, надявайки се да получат информация за въздействието на изменението на климата върху Алпите.
„Ние събираме данните за бъдещите поколения, не сме тук, за да ги интерпретираме, оставяме това на учените“, каза де Гарет. „След тези кампании за измерване вече научихме много: знаем, че върхът е във вечно движение както по височина с вариации от почти 5 метра.“
Въздействието на глобалното затопляне е добре документирано в Алпите
Неговите ледници са загубили една трета от обема си през последните години. Планинската верига също е загубила вечно замръзнала земя – почва и скалист материал, който остава замръзнал непрекъснато. Той действа като лепило за основните планински характеристики – над приблизителна височина от 2200 м.