Сатоши Накамото е името на лицето или групата, които стоят зад създаването на „Биткойн“ – най-голямата криптовалута в света. Тяхната легенда обаче обвита в мистерия.
Самоличността на изобретателя никога не е била потвърдена, въпреки че на 5 април той е отбелязал своя 48-ия рожден ден, според информация в профил на The P2P Foundation.
Тази седмица теориите на конспирацията свързаха фигурата с покойния Стив Джобс, далновидният съосновател на Apple, след разкритието, че Apple доставя компютри Mac от 2018 г. насам с копие на оригиналната бяла книга за биткойни.
„Докато се опитвах да поправя принтера си днес, открих, че PDF копие на бялата книга на Сатоши Накамото за биткойн очевидно се доставя с всяко копие на macOS след Mojave през 2018 г.“, написа технологът Анди Байо в публикация в блог от 5 април.
Докладът на Накамото, „Биткойн: система за електронни пари в брой,“ беше публикуван през октомври 2008 г. Резюмето гласи:
„Чиста peer-to-peer версия на електронните пари би позволила онлайн плащанията да се изпращат директно от една страна на друга, без да минават през финансова институция.“
Оттогава биткойн се превърна в най-голямата криптовалута с пазарна капитализация от около 540 милиарда долара, според данни на CoinMarketCap от петък.
Какво знаем за Сатоши Накамото
Все пак някой стои зад името, като се има предвид, че е изобретил сложния изходен код на биткойн, автор е на бяла книга и е взаимодействал с потребителите в уеб форуми.
Профилът на Nakamoto във The P2P Foundation посочва, че местоположението му е в Япония. В публикациите си обаче Накамото е използвал изрази на британски английски, карайки някои да приемат, че всъщност той няма нищко общо с Япония. Освен това, някои посочиха времевите клейма върху коментарите на Накамото като причина да смятат, че той не публикува от азиатската страна
През 2011 г. коментар от този акаунт заяви, че е „преминал към други неща“.
Името също се свързва с редица крипто портфейли, вероятно собственост на Накамото. Някои изчисляват, че тези портфейли съдържат повече от 1,1 милиона биткойн токена. Когато биткойн достигна своя връх през ноември 2021 г. от 68 000 долара, тези притежания струваха около 73 милиарда долара, поставяйки Накамото сред 15-те богаташи в света по това време.
Някои спекулират, че шансовете Накамото да е един човек са ниски предвид сложността на изходния код на биткойн
„Или има екип от хора, които са работили върху това, или този човек е гений“, каза Дан Камински, водещ изследовател на интернет сигурността, пред The New Yorker през 2011 г.
В своята бяла книга Накамото цитира работата на Стюарт Хабер, компютърен учен, смятан за пионер в изобретяването на блокчейн технологията. Хабер повтори мнението на Камински, че програмистът, който стои зад биткойн, е имал „остър интелект“.
Други имена, които са свързани с Накамото
През 2013 г. Ник Сабо, компютърен учен, който публикува изследване през 1998 г. за „битовото злато“, предшественик на биткойн, привлече вниманието на анализаторите и се появи спекулацията, че потенциално той е Накамото. Той го отрече, а финансовият писател Доминик Фрисби каза, че няма доказателства, свързващи двете фигури.
„Най-убедителното доказателство сочеше към уединен американец от унгарски произход на име Ник Сабо“, пише журналистът Натаниел Попър в The New York Times през 2015 г.
В статия в Newsweek от 2014 г. се казва, че Дориан Прентис Сатоши Накамото, американец от японски произход, живеещ в Калифорния, е неуловимият изобретател на биткойн. Според статията той е бил обучен като физик и е работил по класифицирани отбранителни проекти, но той също отрича твърденията.
След публикуването на статията онлайн акаунтът на Накамото се възроди след петгодишна пауза, заявявайки:
„Аз не съм Дориан Накамото“
След това, през декември 2015 г., Wired постулира, че австралийският изследовател Крейг Стивън Райт „или е изобретил биткойн, или е брилянтен измамник, който много силно иска да ни повярваме, че го е направил“.
Същия ден Gizmodo публикува история, в която се казва, че Райт, както и компютърният учен Дейв Клейман, са участвали заедно в изобретяването на биткойн.
След това, през май 2016 г., Райт обяви в публикация в блог, че наистина е създал биткойн, въпреки че се срещна с видни крипто фигури, които казаха, че това е невярно.
Списъкът с други потенциални кандидати, освен Джобс, включва правителството, различни други компютърни учени и дори Илон Мъск, който отрече да е Накамото в туит от 2017 г.
В петък биткойнът се движеше около 27 937 долара. Той е нараснал с 68% през 2023 г.