Изгубен през 16 век кораб бе открит в пустиня, пълен със злато. Откриването на изчезнал преди петстотин години кораб, намерен в пустинята в Югозападна Африка със златни монети на борда, е едно от най-вълнуващите археологически открития през последните години.
Bom Jesus (Добрият Исус) е португалски кораб, който отплава от Лисабон, Португалия, в петък, 7 март 1533 г. Останките му са открити в пустинята на Намибия по време на операции по добив на диаманти.
Той е открит близо до брега на африканската държава,съобщава Greekreporter.
Когато корабът потъва в силна буря, той е на път за Индия, натоварен със съкровища като злато и медни слитъци. На Bom Jesus са открити две хиляди монети от чисто злато и десетки хиляди килограма медни слитъци. Почти всички непокътнати.
Предполага се, че е потънал, когато е бил изтеглен твърде близо до брега по време на буря край бреговете на Намибия. В резултат на което корпусът на кораба се е сблъскал със скала и се е наклонил, преобръщайки плавателния съд. Когато водите на брега се отдръпнали, Bom Jesus се появил отново в пустинята.
Състоянието, в което е намерен корабът, предполага, че бурята, причинила корабокрушението, е била особено силна. Въпреки че липсата на човешки останки (освен няколко разпръснати костни фрагмента) на мястото предполага, че повечето от екипажа на борда са оцелели при корабокрушението. Или са загинали в морето.
Корабът, открит в пустинята, освен злато е имал и ценен товар
Д-р Ноли, главен археолог на Южноафриканския институт за морски археологически изследвания, заяви наскоро, че крайбрежието е известно с бурите си. Така че намирането на потънал кораб не е изненада.
Въпреки това едва след седмица при разкопките е намерен сандък със злато. Като монетите показват, че той е от португалския кораб, изчезнал през 1533 г.
„Това придава нов смисъл на идеята, че корабът е бил натоварен със злато“, казва д-р Ноли пред News Com, Австралия.
По-нататъшното разследване разкрива, че са открити бронзови чаши и дълги метални пръти.
Екипът на д-р Ноли открива и мускет, който според него е на поне 500 години. Както и парчета метал, които разкриват, че в пясъка е заровен потънал кораб. Намерени са също така компаси, мечове, астрологични инструменти, оръдия и дори капсула на времето. Намерени са и сребърни монети.
Макар че за историята на самия кораб се знае малко, предполага се, че е бил част от клас военни плавателни съдове. Които са били по-големи, по-ефективни и по-издръжливи от предишните португалски и испански плавателни съдове.Това е така за да улеснят експедициите на по-големи разстояния, провеждани от португалските флотилии по това време.
Въз основа на съдържанието на потъналия кораб д-р Ноли и други учени смятат, че корабът е бил на път за Западна Индия от родното си пристанище в Лисабон, Португалия, около южния край на Африка. Обичаен маршрут за подобни португалски кораби по това време, които са превозвали същия товар.
Днес Bom Jesus е най-старият известен и най-ценният потънал кораб, откриван някога край западния бряг на Субсахарска Африка.
Районът, в който е намерен корабът, е наречен Sperrgebiet, или „забранена територия“. По името на стотиците германски златотърсачи, които са се впуснали в региона в търсене на диаманти.
Диамантената компания DeBeers и правителството на Намибияпровеждат съвместна операция в района. И той до голяма степен остава извън полезрението.
Останките от корабокрушението остават под охраната на миньорите. Като до обекта се допускат ограничен брой хора. Предложена е идея за създаване на музей. Но все още не е ясно дали това ще се случи.
Още новини четете в секция Живот.