Мистериозната мумия, наречена „Башири“, вълнува умовете на египтолозите повече от век, но нито един учен не се е осмелил да я отвори.
Мумията, известна като „Недосегаемия“, е открита преди близо век в района на Долината на царете в древния град Луксор.
Известният египтолог Хауърд Картър прави откритието през 1919 г., три години преди да открие великолепната гробница на Тутанкамон. Методът, използван за завързване на балсамиращите кърпи на този древен труп, не е използван при никоя друга мумия. Увиването на тъканите е създало сложен рисунък върху лицето на мумията, който наподобява архитектурния дизайн на известните египетски пирамиди. Степента на прецизност и финес при опаковането на мумията подсказва, че този човек е бил много важна фигура в древното египетско общество. Но самоличността на тялото остава неизвестна, тъй като отварянето на мумифицираните платна, за да се изследва, може да повреди непоправимо тази уникална техника на мумифициране.
Bashiri mummy is the only mummy from which scientists did not dare and refused to remove the linen because there is no human being or technology in the entire world that can return it as it was. Discovered in 1919 by Howard Carter in the Valley of the Kings #Egypt @stelle_lune pic.twitter.com/RBUkGvlDeS
— Miguel Calabria (@MiguelCalabria3) January 31, 2025
Учените са използвали други методи, за да погледнат във вътрешността ѝ, и са открили улики за самоличността ѝ.
Компютърните томографи и рентгеновите лъчи, извършени, без изобщо да се докосват до мумията, са разкрили на изследователите, че мумията на „Башири“ е била мъж, висок около 167 см. Учените твърдят, че мумията датира от периода на Птолемеите, между II и началото на III в. пр. н. е.
През тази епоха изкуството на мумифицирането е в разцвета си. Мумията предлага уникална представа за погребалните ритуали през периода на Птолемеите и в момента се съхранява в Египетския музей в Кайро. Плетениците от плат и рисунките по лицето на мумията наподобяват архитектурния дизайн на египетските пирамиди, което може да показва степента на уважение и високия статус на този човек в обществото.
Но защо учените не могат да разгадаят тази мумия?
Отварянето на платното на мумията е най-прекият начин да се получи информация за останките в нея. Но тези тъкани са много деликатни и крехки и повреждането им би унищожило единствения известен пример за тази техника на мумифициране. По тази причина специалистите използват неинвазивни методи като компютърна томография и рентгенови лъчи.
Изследователите казват, че наблюдаването на декоративния външен вид на мумията дава информация за мястото на този човек в живота.
Например страничната украса на гърдите му е направена от няколко реда мъниста и има бодли във формата на глава на ястреб, което се смята за знак за богатство и влияние. Тоалетът, покриващ тялото на мумията, съдържа сцени на починалия, който лежи на легло, заобиколен от божествата Изида и Нефтида. Пприсъстват и четиримата синове на бог Хор, дете на Изида. В облицовката на мумифицираните крака има и две изображения на Анубис, бога на мътвите. Тези детайли подсказват, че този човек е бил много богат и важен, но нито една от тези улики не е довела до откриването на името му.
Единственото запазено указание за самоличността на този човек е набързо написан надпис в гроба му, който може да е името „Башири“ или „Нено“.
Досега обаче експертите не са успели да определят със сигурност кое име е вярното. Специалистите продължават да използват неинвазивни методи за изследване на тези удивителни останки и може би ще открият още улики за самоличността на мумията. Дотогава мумията на Башири ще остане забулена в ореола на мистерията.
Източник – Euronews/Превод:SafeNews