Тайнствен пакет, изхвърлен на плаж в Шотландия, може да е от потъналия „Титаник“. Докато е на разходка, шотландският режисьор на документални филми Дейвид Греъм Скот открива странния пакет и го снима.
Природозащитникът от Корнуол Стив Тревела каза, че те може да са принадлежали на известния кораб, потънал през 1912 г.
Той казва, че листовете са „гутаперча“, което е плътна форма на латекс, подобна на гума.
Преди това, в края на 19-ти и началото на 20-ти век, той е бил използван за битови и промишлени цели.
Сега обаче той често се използва за лечение на коренови канали в стоматологията.
Той каза още, че е напълно възможно вързопът гутаперча в Кийс Бийч дори да е от Титаник.
Тревела обясни: „Беше изключително популярен преди около век и има доказателства в съществуващите дневници, че Титаник е превозвал гутаперча, когато потъва през 1912 г.
Много отломки и останки от кораби вече са достигали бреговете на Великобритания от Нюфаундленд. Досега има и няколко случая, в които на брега са изхвърлени отломки, за които е доказано, че са дошли от „Титаник“.
През 2021 г. съобщение в бутилка, за което се твърди, че е написано от 12-годишната Матилд Лефевр, е изхвърлено на бреговете на Канада.
Момичето е пътувало в трета класа на кораба и е загинало при инцидента заедно с майка си и тримата си братя и сестри.
„Хвърлям тази бутилка в морето в средата на Атлантика. Ще пристигнем в Ню Йорк след няколко дни. Ако някой я намери, трябва да уведоми семейство Лефевр в Северна Франция“, е съобщението в бутилката, написано на 13 април 1912 г.
Анализ показва, че то е наистина толково старо. Дали намереният сега пакет е от „Титаник“, ще установят оценките на експерти.
Припомняме, че „Титаник“ (RMS Titanic) е един от трите британски лайнера от типа „Олимпик“ (заедно с „Олимпик“ и „Британик“), известен със сблъсъка си с айсберг и трагичното си потъване на 15 април 1912 г.
Построен в корабостроителницата Harland and Wolff в Белфаст, с водоизместимост приблизително 66 хил. тона, „Титаник“ е най-големият пътнически параход в света по онова време.
Проектната му скорост достига 24 възела (приблизително 45 km/h) и е близо до тази на рекордьорите „Мавритания“ и „Лузитания“ на конкурентната компания Кунард Лайн. Съкращението RMS в наименованието му означава Royal Mail Ship („Кралски пощенски кораб“) и се е поставяло пред имената на кораби, упълномощени да пренасят пощенски пратки по договор с британската държавна пощенска служба Royal Mail.
Агонията на най-луксозния за своето време пътнически кораб, обявен предварително за „непотопяем“, продължава два часа и четиридесет минути. За няколко часа загиват около 1500 души пътници и екипаж. Точният брой на българите не е установен – по данни на Lloyd’s of London загиналите са 38. Предполага се, че около 15 българи са оцелели, като повечето остават завинаги в Америка.
Източник – The Sun/Превод:SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News