Лято, море, узо, маслини, зехтин ,гирос, тзадзики, Олимп, таверни, забавления до зори. Това са може би са първите асоциации с които човек свързва южната ни и любима за мнозина българи съседка-Гърция.
В последните години за съжаление тя се свързва и с доста проблеми, които като че ли, българите смятаме за доста повърхностни, но даващи ни смисъл за това как се „брани“ и защитава държавността.
Гърция е раздирана от масови стачки, недоволства и протести от управлението й.
Това са неща, от които българите ,като нация бягаме. Знаем да „мрънкаме“ и нищо повече. Знаем да рушим историята си и да бягаме от отговорност, за съжаление.
В Гърция, нещата не стоят така. До преди, всеки един от нас поне веднъж е чакал с часове на опашки да премине границата за да се наслади на гореспоменатите удоволствия в Гърция. „Цъкайки“ нервно на телефоните си в опит да изберем най-добрата таверна или перфектният гръцки плаж, мнозина остават в заблуждение за това, къде точно отиват и знаят ли достатъчно за историята на гръцката страна.
За щастие, Шенген може да опрости висенето по границата сега, а SafeNews ви препоръчва в следващите редове да прочетете това с което може за запомните Гърция и от друга страна.
Атина, Акропол, …няма как да не отидеш в Гърция и да не видиш „Партенона“, емблемата на гръцката столица и на Гърция, като цяло. Хубаво е да имате снимка и да покажете на близкити си и целия свят, че сте били там, НО….знаете ли всъщност, къде точно се снимате?
Естествено, че „Партенонът“ е една от най-емблематичните забележителности в Гърция привличащи милиони туристи от целия свят.
SafeNews, като обективна медия, целяща обективна информация и приемаща своите читатели, като верни приятели ще разкрие малка част от „тайните“ на „Партенона“ оставащи скрити и до днес…
И така, мнозина от вас, най-вероятно са забелязали малки дупки в големите каменни блокове на Акропола и най вероятно си мислят, че са образувани в следствие на ерозията и отминалите векове. Да, ама не, тези привидно незначителни белези не са просто случайно износване, те имат очарователна връзка с „най-големият“ в Гърция- Александър Велики.
Ето и фактите: след победата на Александър в битката при Граник през 334 г. пр. н. е. той изпраща 300 щита на Атина, като дар, символизиращ неговия триумф и единство между гръцките държави. Тези щитове са послание, отбелязващо неговото лидерство и са изложени, като доказателство за победата му.
Смята се, че дупките в източния фронт са били използвани за поставяне на тези щитове, въпреки че тази теория се обсъжда все още сред учените. Независимо от точното им предназначение, тези маркировки върху „Партенона“ служат като напомняне за слоевете история и политика, която са се е водели тогава…и от, която политиците у нас може да взимат пример.
Факт е, че „Партенона“ е един от най-известните паметници в света, но не е първата сграда, издигната в района на Акропола.
На точно същото място е имало храм в процес на изграждане, посветен на Атина, който днес се нарича предпартенон и е бил разрушен по време на персийската война през 480 г. пр. н. е.
През годините някои от икономическите елементи на изграждането на „Партенона“ са оцелели до наши дни, показвайки, че най-големият разход на строителството е бил транспортирането на мрамор до хълма на Акропола.

За строежа му били необходими около 20 хиляди тона мрамор. Разстоянието от кариерата е изминато за шест часа, като окончателното изкачване е постигнато с импровизирани кранове.
Архитектурата на „Партенона“ е източник на вдъхновение за изграждането на много сгради по света, за които се вижда, че копират външния му вид. Такъв например е Британския музей в Лондон.

Ето защо, SafeNews ви препоръчва следващият път, когато отидете да се снимате пред „Акропола“ да разберете, че всъщност вие сте пред „Партенона“- емблемата на гръцката история.
В района на щата Тенеси в САЩ, също има точно копие на паметника, който украсява центъра на градския парк.
Похвално е, че Гърция, която почита своята история и е способна да привличе туристи само, заради „едно млко камъче, на което се е спънал Орфей“, започна реставрация и поддръжка на „Партенона“.
Естествено, че „Партенонът“, както много други паметници на културата в своята многовековна бурна история е претърпял много трансформации.
SafeNews няма как да изпусне и най-важният съвет- Пътувайте, не за де се снимате, а за да помните и преживявате!
Петя Стефанова за SafeNews