Миомните възли са често срещани доброкачествени тумори на матката, които засягат средно около 25% от жените над 30 годишна възраст. Според статистиките повече от 50 % от гинекологичните операции в световен мащаб са свързани с миома на матката. И ако в редата на 20-ти век заболяването е било характерно за жените около 40 годишна възраст, то в днешно време възрастовата граница е спаднала драстично и се среща дори и при деца.
При много жени миомите са безсимптомни и се откриват случайно по време на гинекологичен преглед. Въпреки това, те могат да предизвикат различни симптоми, като кървене, което води до значителен спад на хемоглобина, болки в корема, тежест и налягане в червата, болки по време на полов акт и други.
Лечението на миомните възли зависи от размера, броя, местоположението и симптомите, които предизвикват. Вариантите за лечение включват наблюдение, лекарства и в някои случаи, хирургически интервенции.
Но за да разберем повече за миомните възли. Каква е причината за тяхното появяване? Какви са симптомите? Как се диагностицират? и разбира се, как се лекуват, екипът на SafeNews разговаря с гинеколога д-р Тоня Станкова от Медицински комплекс „Доверие“.
Цялото интервю със специалиста гледайте във видеото на SafeNews:
Смята се, че генетичната предразположеност е една от основните причини за развитието на миомни възли, но практиката показва, че това не е задължително. Към момента няма пълна яснота защо в даден момент мускулната тъкан се превръща в миома. Но едно е ясно със сигурност, женските полови хормони естрогени стимулират растежа на маточните миоми. Техният растеж е зависим от продукцията на естрогени в организма. Миомните възли нарастват под влияние на естрогените, което е особено изразено по време на бременност и намаляват размерите си след настъпване на менопауза, когато естественото производство на естрогени спада драстично.