Министрите на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, на труда и социалната политика Наталия Ефремова и на земеделието и храните Пламен Абровски посетиха Севлиево и провериха на място напредъка по възстановяването на авариралата водопроводна връзка.
Градът и още шест населени места в общината са без водоснабдяване вече трети ден заради тежките щети от проливните валежи и покачването на река „Видима“.
Аварията е възникнала след рязкото покачване на нивото на река Видима вследствие на проливните валежи в събота. Водната стихия е откъснала 87-метров участък от водопровода.
Регионалният министър Иван Шишков съобщи, че необходимите тръби вече са доставени и монтирани, като по оптимистичен сценарий водоснабдяването може да бъде възстановено още до края на деня или най-късно в началото на следващия.
По думите му причината за аварията е природното бедствие, но не се изключва проверка за други фактори, ако бъдат установени.
Шишков обърна внимание и на тежкото състояние на ВиК мрежата, като подчерта, че системата е връщала дъждовни води, което допълнително е усложнило наводненията.
Социалният министър Наталия Ефремова обясни, че пострадалите могат да получат три вида помощи. Максималният размер на подкрепата достига близо 4000 евро и включва еднократна помощ, допълнителна подкрепа и средства от фонд „Социална закрила“ за подмяна на унищожени електроуреди.
„Помощите са следните – 1171 евро еднократна помощ, допълнителна – 1500 евро и до 1300 евро за оборудване. Средствата са осигурени в бюджета и се изплащат изключително бързо“, заяви тя.
Ефремова припомни, че Министерството на труда и социалната политика разполага и с програма за превантивни дейности при бедствия, чрез която се наемат безработни за подпомагане на кризисните действия.
Земеделският министър Пламен Абровски съобщи, че около 3000 декара земеделски площи са засегнати от бедствието.
Щети има и по животновъдни обекти, пасища и кравеферми.
По думите му екипи на земеделските служби вече работят на терен по описване на щетите и отводняване на засегнатите райони.
„От подаването на заявлението има 10-дневен срок за подаване на информация за терените за обезщетение, след което данните се насочват към министерството“, обясни Абровски и призова земеделците и животновъдите да подадат заявления възможно най-бързо.
Най-сериозно засегнати от наводненията остават районите на Велико Търново, Габрово, Априлци и Севлиево, където реки излязоха от коритата си, заляха улици и блокираха пътни артерии.
Севлиево е сред най-тежко пострадалите райони. В града продължава разчистването след водното бедствие, след като цели улици останаха под повече от метър вода, а десетки жители бяха евакуирани с лодки заради прелялата река „Росица“. Един мъж остава в неизвестност, след като е бил повлечен от придошлите води.
SafeNews припомня, че след опустошителните наводнения в различни райони на страната отново изникнаха въпросите готова ли е държавата за подобни кризи и има ли работеща система за превенция.
Порой, хаос и въпроси! Готова ли е държавата за следващото бедствие? (ВИДЕО)
Източник: NOVA





