Кметът на столицата Васил Терзиев има защо да е доволен – внася за обществено обсъждане проектът за бюджет на София за 2025 г , който е на обща стойност 2,840 млн. лв.. Това съобщи зам.-кметът по финансите Иван Василев.
От тях 640 млн. лв. ще са за капиталовите разходи на общината през следващите 12 месеца.
За поредна година най-голямото перо в капиталовата рамка на София ще е строителството на метрото, за което са предвидени 183 млн. лв.
Както е известно, в момента са строят три станции от третия метродиаметър по посока на ж.к. „Левски“, шест станции през „Гео Милев“, „Слатина“ към „Окръжна болница“, както и една спирка между „Обеля“ и „Люлин“.
121 млн. лв. са предвидени за строеж на нови и модернизиране на съществуващи детски градини и училища, съобщи Василев.
„В процес на строителство са 13 детски градини, новозапочващите градини също са 13, а 17 се ремонтират.
Зам.-кметът каза още, че през 2025 г. ще се разплати приключило строителство на 7 детски градини.
„Пет училища се строят в момента, шест ще започнат да се изграждат през тази година, а още 3 ще се строят по съвместната програма с образователното министерство. За подобряване на условията са планирани 17 училища“.
За подобряване на пътната безопасност около учебните заведения са предвидени с 1 млн. лв. повече спрямо м.г., а с 300 000 лв. повече са парите за осветление в зоните с училища и детски градини. Отпускат се и допълнително 2 млн. лв. за образователни програми и летни лагери.
„През 2025 г. ще се ремонтират бул. „Ал. Стамболийски“ (обновлението започна вчера) и бул. „Мария Луиза“ в отсечката от ул. „Опълченска“ до ул. „Козлодуй“, а също ще се довършва втория надлез при „Бакърена фабрика“, ул. „Емилиян Станев“ в „Манастирски ливади“, както и бул. „Рожен“ в кв. „Илиянци“. Освен това общината обещава да стартира работата по ул. „Едуард Генов“ и „Проф. Живко Сталев“ в Студентски град. „Това са два обекта, които живеещите в Студентски град очакват от доста години“, коментира Василев.
В списъка с капиталовите разходи не фигурират около 100 млн. допълнителни средства, които София ще получи от държавата, поясни още той.
„С тези пари ще финансира основно изграждането на паркинги. През общинския бюджет залагаме плащания за изграждането на многоетажния паркинг при бъдещата метростанция „Владимир Вазов“ и за проектиране на паркинг под бул. „Гурко“ при Спортната палата. В същото време в държавния бюджет са предвидени средства за проектирането на 13 нови паркинги в различни райони на столицата“, отбелязва Василев.
Освен от държавния бюджет, общински обекти ще се финансират и по европрограмата „Развитие на регионите“.
За поддръжката на улици и булеварди се отпускат 65 млн. лв., което е с 10 млн. повече от предишния бюджет. Бюджетът за ремонт на тротоари е 48 млн. лв. Осветлението ще се поддържа и изгражда с 33 млн., с 1,5 млн. повече от 2024 г.
„Предложеният от екипа на кмета Васил Терзиев бюджет за 2025 г. следва приоритетите от миналогодишния. Ако се търси коренна разлика с този за 2024 г., такава по-скоро няма да бъде открита“, коментира зам.-кметът по финансите.
Столична община обмисля да увеличи инвестициите, финансирани със заеми и с публично-частно партньорство, а също и да преговаря за повече държавно финансиране, съобщи още Василев.
„Възможностите на бюджета не отговарят на нашите амбиции и на тези на софиянци. За да подобрим условията в града, ни трябват доста повече пари. Ще инициираме диалог с хората, с общинските съветници и с държавата как София да разполага с повече средства.
София генерира около 43 на сто от брутния вътрешен продукт в страната и със сигурност заслужава да получава повече пари от държавата. Това е едната възможност.
Другата е със заемно финансиране, като така приоритетно ще се финансират инвестициите в транспорт- развитието на метрото, където евросредствата все повече намаляват, покупка на нови автобуси, трамваи, тролейбуси.
Третият стълб е сътрудничеството с бизнеса. Така може да се строят многоетажни паркинги и спортни зали, за което има интерес, трябва да се намери правилният начин, завърши зам.-кметът по финансите.