Мегаземетресение и 30-метрова вълна цунами застрашават западното крайбрежие на САЩ. Ново проучване, публикувано в списание Science Advances, предупреждава, че подводна разломна линия по западното крайбрежие на САЩ може да предизвика катастрофално мегаземетресение, дори по-разрушително от очакваното „Голямо разтърсване“ в Калифорния. Учените идентифицират разлома в този регион като разделен на четири сегмента, вместо да бъде непрекъсната единица, което увеличава вероятността от мощен трус с магнитуд 9.0.
Ако възникне подобно земетресение, то може да генерира чудовищни цунами с височина до 30 метра или повече, създавайки опустошителна вълна, която потенциално би могла да причини смъртта на над 10 000 души. Освен преките жертви, властите очакват, че ще има значителен брой допълнителни смъртни случаи, дължащи се на болести, разпространявани от трупове, замърсена вода и химически разливи от търговски, промишлени и битови източници.
Разломната зона, известна като разломът Каскадия, се простира от северния край на остров Ванкувър, Британска Колумбия, до северната част на Калифорния. Той включва известни разломи като разлома Сан Андреас, който е отговорен за Голямото земетресение в Сан Франциско през 1906 г. и разлома Уиламет, свързан със силно земетресение през 1700 г.
Мегаземетресение и 30-метрова вълна цунами застрашават западното крайбрежие на САЩ
Учените отдавна са загрижени за потенциала за голямо земетресение по протежение на разлома Каскадия, но новото изследване подчертава рисковете, свързани с неговите фрагментирани сегменти. Когато тези сегменти се „блъскат“ един в друг, те могат да увеличат налягането и напрежението, което води до мощен трус с висока величина.
Освен непосредствените щети, причинени от самото земетресение, генерираните цунами биха били друга основна заплаха. Вълните, високи до 30 метра или повече, биха могли да опустошат крайбрежните общности, да разрушат инфраструктура и да направят райони необитаеми за продължителни периоди.
За да смекчат тези рискове, изследователите призовават за по-нататъшно проучване на разломната зона, подобряване на готовността и реакцията на общностите и инвестиране в изследвания за разработване на технологии за прогнозиране и смекчаване на последиците от такива катастрофални събития.
Източник: Daly Mail /Превод: SafeNews