Оценяваме високо широката политическа подкрепа за присъединяването на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), заяви на брифинг в Министерския съвет генералният секретар на ОИСР Матиас Корман, който се срещна със служебния премиер Гълъб Донев.
Корман благодари на премиера за напредъка в работата за присъединяването на Българи към ОИСР и за това, че страната ни продължава по набраната инерция в правилната посока. Тясната работа с вашето правителство начерта пътя за бъдещето и гарантирането на всички реформи, които трябва ефективно да бъдат извършени за повишаване на икономическото и социално благосъстояние, заяви Корман. Той заяви, че организацията оценява високо широката политическа подкрепа за присъединяването на България към ОИСР., допълва БТА.
Що се отнася до макроикономическата стабилност, България се справя добре. Вече няколко десетилетия постепенно напредва, растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) е 2,3 процента, доходите на глава от населението се увеличиха, заяви Корман. По думите му след пандемията българската икономика много бързо започна да се възстановява, но това беше прекъснато от глобалната енергийна криза и заради агресията на Русия в Украйна. Това положение се вижда и в други държави в региона и цяла Европа. Колкото по-близо е държавата до Украйна, по-силно се усеща това, посочи Матиас Корман.
Той очерта основните предизвикателства пред страната ни, които тя трябва да преодолее, за да върви напред. Според Корман нуждите от разходи трябва да бъдат задоволени, за което е нужна устойчивост. Трябва да се гарантира фискална дисциплина, каза Корман и посочи, че разходите за безработицата, за социална подкрепа са доста по-ниски в сравнение с другите държави членки на ОИСР. Социалната подкрепа е свързана с линията на бедността, която е 413 лв. за тази година и има място за подобрение, каза Матиас Корман. Той препоръча България да се бори по-добре с бедността, хората да имат стимули да работят и да се водят политики за активирането на безработните. Допълнителни мерки могат да се предприемат като се подобри изпълнението на приходната част на бюджета и се избегнат случаите на плащане „под масата“ и сивата икономика, подчерта Корман.
По думите му трябва да има стимули за докладване на ниски заплати на много от служителите, на които им се плаща „под масата“. Около половината данъкоплатци се осигуряват на минималната работа заплата, каза Корман и препоръча да се намали сивия сектор, за да се намали теглото на социалните осигуровки без да се уврежда устойчивостта на системата. „Не вярваме, че наистина половината население на Българи в работна възраст получава минималната работа заплата, така че има накъде да се подобри равнището на спазване на подоходните данъци“, заяви Матиас Корман. Според него големият сив сектор е свързан с ниското доверие в обществените институции, следователно е нужна стратегия, за да може да се овладее той.
Трябва да се подобрят стимулите за деклариране на действителните заплати, дигитализиране на транзакциите, да се предостави информация за това как се използват данъчните постъпления и да се подобри работата на трудовите инспектори, смята Корман. Минималната работна заплата според него и ОИСР в България е на ниско равнище. Сегашното 10-процентово увеличение на БВП е добра стъпка, но има възможност за още по-голям напредък по отношение повишаване на производителността на труда. Неравенствата по отношение на разполагаемия доход са високи, данъчната система не е прогресивна и социалните плащания са регресивни, а не прогресивни, каза още Матиас Корман.