Илон Мъск се въплъщава в месия и обещава на слепите да прогледнат. След Neuralink, той ще се захване с ново начинание – Blindsight.
В епоха, в която границите между научната фантастика и медицинския напредък стават все по-неясни, Neuralink се очертава като пионер в едно изключително амбициозно начинание. Съвсем наскоро, благодарение на мозъчния чип, парализиран човек игра шах онлайн.
Той демонстрира забележителен контрол над компютър, използвайки само мислите си
Успехът е навярно е насърчил Мъск да отиде и по-далеч. Той се закани да помогне и на слепи хора прогледни.
„Even if someone has never had vision ever, like they were born blind, we believe that we can still restore vision using Neuralink“ pic.twitter.com/NYZPaIX2qn
— DogeDesigner (@cb_doge) March 20, 2024
Blindsight символизира не само технологичен напредък, но и дръзко преосмисляне на потенциала на човешкото възприятие.
Може би се чудите как ще работи или функционира?
Как приставката Blindsight към Neuralink ще възстанови зрението чрез интерфейс мозък-компютър (BCI)
Процесът започва със заснемане на визуални данни с помощта на камера или подобно устройство. Тези данни се обработват от компютър, за да се трансформират във формат, разбираем за мозъка – електрически импулси. След това тези импулси се предават на имплантираното устройство Neuralink, което генерира модели на стимулация във зрителния кортекс, имитирайки естественото зрително възприятие.
За индивиди с увредени зрителни пътища поради генетични състояния, наранявания или заболявания, този подход осигурява алтернативен път, позволяващ на мозъка да получава визуална информация. Той обаче няма да разчита на конвенционалните пътища през очите и зрителните нерви. Крайната цел е да се стимулира мозъка по начин, който позволява на индивида да интерпретира тези сигнали като значими визуални данни.
По същество това е нова форма на зрение
Вълнуващо е да си представим бъдеще, в което предизвикателства като слепотата могат да бъдат преодолени. Това ще даде на хората подновено чувство за независимост и връзка със заобикалящата ги среда. Въпреки че визията за възстановяване на зрението чрез BCI е все още в начален стадий, безмилостното преследване на тази цел подчертава трайния ангажимент на човечеството да разшири границите на това, което е постижимо.
Трябва да се отбележи, че Neuralink не е сам в сферата на технологията за интерфейс мозък-компютър. Неговото устройство обаче се отличава с по-голям брой електроди, намеквайки за по-широки потенциални приложения в бъдеще.
Източник: БГНЕС
Още новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News