„В момента ГЕРБ критикуват от разстояние и не искат да разговарят.Критиките към бюджета са продължение на местните избори, а местните избори приключиха. Някои от критиките трябва да бъдат отразени, но все пак този бюджет още не е внесен и има време да се коригира. Трябва диалогичност и да се разговаря.“ Това каза в ефира на bTV, депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров.
Данъчните ставки
„Няма опасност от влизане в дългова криза. Някои забравиха, че последното служебно правителство предложи бюджет със 7% дефицит. Ние сега предлагаме бюджет с 3% дефицит, а дефицит е равно на дълг. Припомням, че служебният кабинет предложи и вдигането на три вида данък. Сега това няма да се случи и няма да има вдигане на нито един данък. Относно данъчните ставки колегите от ГЕРБ са в противоречие, защото казват – искаме по-нисък дефицит, а от друга страна искат ДДС за ресторантьорите да остане 9%. Тези 9% бяха въведени заради кризата с ковид. Сега всеки вижда, че заведенията са пълни. По тази тема трябва дебат в парламента и да се гласува, защото в момента ГЕРБ критикуват от разстояние и не искат да разговарят“, призова Димитров.
Капиталови разходи
„12 млрд. капиталови разходи е страхотна програма. Ще е хубаво всички заложени инфраструктурни проекти да се случат, но все пак 12 млрд. е доста амбициозна програма и там имам резерв. Растежът на икономиката ще зависи и от външните фактори – двете войни. Ние трябва да се целим във възможно най-високия реалистичен растеж. Случвало се е в Европа да има забавяне на растежа, а в България да е обратното. Призовавам този бюджет да се превърне в бюджет на реформите, но това трябва да стане след разговори с ГЕРБ. Те призоваха и за замразяване на Швейцарското правило за пенсиите. По всички други мерки, които сложат на масата, можем да разговаряме, но от увеличение на пенсиите няма как да го направим. Това е основно наше обещание“, категоричен бе той.
Дерогацията на „Лукойл“
„Нямам никакво заинатяване на дерогацията. Ние трябва да вземем такива мерки, които да хне застрашат цените на горивата. Днес с колегите от ПП-ДБ взехме решение дерогацията да се случи след три месеца. Интересно ми е защо колегите от ГЕРБ и ДПС нито веднъж не попитаха служебното правителство за дерогацията. Три дни е много кратък срок за такова рисково решение. Нашата основна цел е да не застрашим българската икономика“, каза той.
ПП тропна с крак! Дерогацията остава до март
От партията смятат да отложат това решение за пролетта, посочи Радослав Рибарски.
Още днес ще предложим датата 15 март, склонни сме още да скъсим периода на дерогацията, сега е до октомври, но го намаляваме до 15 март”, каза той.
Рибарски се мотивира, че ще са минали зимните месеци. Те са притеснителни, защото с подобен ход цените няма да се увеличат и ще се преодолее риска от дефицит.
От 15 март изцяло ще отпадне дерогацията както за нефт, така и за нефтени продукти, призова Рибарски.
Тезата на ГЕРБ
Депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев заяви, че 10 държави в ЕС сега имат по-евтин бензин, въпреки дерогацията. Преди нея само една държава е била с по-евтин бензин и това е Малта, припомня Safenews.
„Данъчните приходи по плановете за тази година са 35 млрд. лева. Те ще съберат 33 млрд. лева, в най-добрия случай 34 млрд. лева. Сега са на 30,8 млрд., вчера се похвалиха НАП”, заяви Делян Добрев.
Според него догодина МФ планира данъчни приходи в размер на 40 млрд. лева. Така се надуват приходната и разходната част.
„Като пишеш 5 млрд. лева отгоре приходи, имаш още 5 млрд. за харчене. Пред обществото си добър за всички, казваш – 12 млрд. капиталова програма, най-голямата в историята на България”, каза депутатът.
По думите му от 3 години нищо не се случва с инфраструктурните обекти в страната.
Целта не трябва да бъде да няма никаква инфраструктура. Държавата трябва да инвестира в такава. Тези инвестиции помагат на икономиката да расте, те ни правят по богати, обясни още депутатът.
Още новини четете в категория Бизнес.