Руският космонавт Сергей Кудь-Сверчков развълнува зрителите по цял свят по време на пряко излъчване на Роскосмос, след като показа пред камерата тбележка с надпис: „Мамо, сложих си шапка“.
Жестът беше направен по време на първото излизане в открития Космос за годината извън Международната космическа станция и бързо предизвика вълна от реакции в социалните мрежи.
Трогателно послание в орбита
По време на мисията Кудь-Сверчков решил да успокои майка си, която следяла с притеснение работата му извън станцията. Както всяка майка, и тя също се притеснявала дали синът ѝ се грижи за здравето и винаги гледала да не настине поради липса… на шапка.
„Mamá, sí me puse gorro“
El astronauta ruso Sergey Kud-Sverchkov le envió un mensaje a su madre desde la transmisión oficial de la Estación Espacial Internacional. pic.twitter.com/flBHgEgLKf
— Corta (@somoscorta) May 28, 2026
Коментаторите на живото предаване отбелязаха, че подобни забавни и човешки жестове са честа практика сред космонавтите и помагат за разтоварване на психологическото напрежение както за екипажа, така и за близките им на Земята.
Над 6 часа работа в открития Космос
Заедно със своя колега Сергей Микаев двамата прекараха повече от шест часа извън МКС.
За Микаев това беше първото излизане в открития Космос в кариерата му, а за Кудь-Сверчков — второто.

Излизането е започнало в 17:17 ч. московско време и е продължило 6 часа и 6 минути, въпреки че първоначално е било планирано за 5 часа и 27 минути.
6 hours of spacewalking in a short video
Yesterday, cosmonauts Sergei Kud-Sverchkov and Sergei Mikayev worked outside the International Space Station.
▪️ Spacewalk participants
▪️ Extravehicular activity programAll tasks have been completed, and the cosmonauts have returned… pic.twitter.com/OKfulz249e
— Black Hole (@konstructivizm) May 28, 2026
Уникален руски уред за наблюдение на Слънцето
По време на мисията космонавтите са инсталирали уникалния руски прибор „Слънце-терагерц“ — радиотелескоп за наблюдение на Слънцето в неизследван досега терахерцов диапазон на електромагнитното излъчване. Това е първият в човешката история подобен уред, който ще промени начина на наблюдение на слънцето.
Според учените събраните данни ще помогнат за по-доброто разбиране на механизмите на слънчевите изригвания, за по-точното им прогнозиране и за разработване на защита срещу радиационни въздействия. Апаратурата ще се използва и за ранно откриване на опасни космически обекти.
Експерименти след 5 години в Космоса
Космонавтите са демонтирали и оборудване от експериментите „Биориск“ и „Екран-М“. От модула „Поиск“ е бил свален контейнер от експеримента „Биориск“, който е престоял почти пет години в открития Космос. Учените тепърва ще анализират как бактерии, семена и цисти на ракообразни са издържали на вакуума и космическата радиация. От модула „Наука“ е била свалена касета с кристали от галиев арсенид, отгледани в условия на безтегловност в рамките на експеримента „Екран-М“.
Really beautiful view on Earth’s terminator line and the ISS solar panels in the end, Sergey Kud-Sverchkov is taking pictures pic.twitter.com/nDMcn7T8R0
— afec7032 🇷🇺 (@robert_savitsky) May 27, 2026
Роботизираната ръка ERA в помощ на екипажа
За първи път роботизираната ръка ERA е прехвърлила космонавти между модулите „Звезда“ и „Наука“.
Вътре в станцията управлението на системата е било поверено на руския космонавт Андрей Федяев, член на екипажа Crew-12.
Източник: Роскосмос, ТАСС/Превод:SafeNews





