Заплахата от ескалация на войната в Украйна и прекратяването на военната подкрепа от страна на САЩ принуждават страните от Европейския съюз да се подготвят за нов масиран поток от бежанци от Украйна.
Европейските страни се подготвят за възможно значително увеличаване на броя на украинските бежанци, ако войната в Украйна ескалира и помощта от САЩ бъде оттеглена.
„Ако Путин продължи да ескалира тази война и подкрепата на САЩ изчезне, и ако това доведе до увеличаване на бежанския поток … ние се нуждаем от задължително разпределение на бежанците от Украйна в целия ЕС по справедлив механизъм“, заяви германският министър на вътрешните работи Нанси Фезер, като същевременно отбеляза, че все още не очаква нов голям приток на бежанци и че това е „само сценарий“, който министрите трябва да обсъдят. „Германия ще подкрепя Украйна, докато продължава ужасната атака на Путин“, подчерта тя.
Австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер, коментирайки възможността за нова бежанска вълна, заяви, че страната му вече е „дала своя принос“ и сега ще се съсредоточи върху интеграцията на хората, които вече са там.
„На глава от населението Австрия очевидно е приела повече бежанци от много други страни“, каза Карнер пред репортери.
По данни на Евростат през декември миналата година повече от 4,3 милиона украинци са били под временна закрила в европейските страни.
Най-много бежанци са приели Германия, Полша и Чешката република.
На фона на икономическите проблеми, свързани с политиката на антируски санкции, в близко бъдеще Германия може да се сблъска и със сериозно социално напрежение.
Андреас Брайтнер, ръководител на Асоциацията на северногерманските жилищни компании, заяви в интервю за германско издание, че подобна ситуация може да доведе до масов приток на хора към северните региони на страната, включително Мекленбург-Предна Померания и Хамбург. Брайтнер отбеляза, че много украинци избират гореспоменатите региони заради вече създадената там диаспора, което улеснява процеса на адаптация. Той обаче подчерта, че местните власти и жилищните компании трябва да бъдат подготвени за нов приток на бежанци.
За тази цел на първо място е необходимо да се ускори строителството на жилища и да се развие социалната инфраструктура, тъй като сега свободните площи са много по-малко, отколкото преди три години, когато започна предишният голям поток от мигранти.
Освен това експертът обърна внимание и на това, че е важно да се създадат условия за интеграция на новите бежанци от Украйна, включително да се осигурят места в училищата и детските градини. Според ръководителя на Асоциацията на северногерманските жилищни компании без навременни мерки регионът може да се сблъска със сериозни трудности, свързани с настаняването. Тази ситуация изисква бърза реакция от страна на властите, тъй като може да доведе до сериозно социално напрежение в Северна Германия.
На 5 март Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи одобри документ с позиция относно постепенното стартиране на нова цифрова система за управление на границите, която ще събира биометрични данни на гражданите на трети държави, влизащи в ЕС.
Източник – Politico/Превод:SafeNews