Франция е готова да се бори за чуждестранни инвестиции, когато президентът Еманюел Макрон посрещне днес лидери на световния бизнес, включително шефа на „Тесла“ (Tesla) Илон Мъск, на годишната среща на върха „Избери Франция“ във Версай, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Участниците ще обсъждат „привлекателността на Франция и на нейните промишлени отрасли“, уточни днес френското президентство, потвърждавайки информация на „Франс енфо“, цитирана от Франс прес.
Държавният глава ще посрещне над 200 шефове на мултинационални компании в замъка „Версай“ за форума „Избери Франция“.
За президента, чиято популярност пострада заради непопулярната реформа за увеличаване на възрастта за пенсиониране, срещата на върха е шанс да оправдае стремежа си към промени в полза на бизнеса и да насочи вниманието към популяризирането на по-ниско въглеродни промишлени отрасли като електрическите превозни средства.
Изпълнителни директори, участващи в събитието във Версай, досега са се ангажирали да инвестират общо 13 милиарда евро (14 милиарда долара) – най-голямата сума, откакто Макрон проведе първата подобна среща през 2018 година.
Милиардерът предприемач и главен изпълнителен директор на „Тесла“ Илон Мъск се срещна с Макрон в официалната му резиденция в Елисейския дворец.
По-късно, във Версай финансовият министър Брюно Льо Мер ще предложи на Мъск данъчни кредити за инвестиции в зелени технологии – инициатива, която Макрон оповести миналата седмица. Това съобщи френското министерство пред Ройтерс.
Франция по-рано се опита да убеди Мъск да построи европейската си гигафабрика в страната, но предприемачът избра Германия, където вече работи единствената му гигафабрика на Стария континент.
На въпрос на телевизия Бе Еф Ем за възможни инвестиции от страна на Мъск, Льо Мер заяви само, че „всички инвестиции, които се правят днес, са резултат от месеци или дори години на преговори“. „Тесла“ не коментира.
През последните пет години Макрон кани водещи световни мениджъри в разкошния Версайски дворец, за да се опита да привлече милиарди евро чуждестранни инвестиции.
За бившия инвестиционен банкер, който, след два мандата, не може да се кандидатира отново за изборите през 2027 година, срещата на върха е шанс да продължи напред след месеци на протести и стачки срещу плановете за повишаване на възрастта за пенсиониране.
Той се конкурира и на глобално ниво за инвестиции в зелени технологии – сфера, в която САЩ завзеха водещи позиции след приемането на Закона за намаляване на инфлацията.
Франция очаква общо 28 инвестиционни проекта от компании, вариращи от американската фармацевтична група „Пфайзер“ (Pfizer) до шведския производител на обзавеждане ИКЕА (IKEA) и инвестиционната банка „Морган Стенли“ (Morgan Stanely). Очаква се проектите да създадат общо 8000 работни места.
Най-голямата еднократна инвестиция е проектът за 5,2 милиарда евро на тайвански производител на батерии в северния пристанищен град Дюнкерк, която Макрон оповести в петък.
Тя бе последвана от втора инвестиция – за завод за компоненти за 1,5 милиарда евро в Дюнкерк в съвместно предприятие между китайската група Екс Ти Си (XTC) и френската фирма „Орано“(Orano).
ИКЕА планира да инвестира 906 милиона евро до 2026 година, докато „Пфайзер“ е отделил 500 милиона евро за разширяване във Франция за същия период, следвана от британския си конкурент Джи Ес Кей (GSK) с 400 милиона евро, съобщи пресслужбата на Макрон.
Очаква се „Морган Стенли“ да обяви създаването на 200 нови банкови работни места в Париж.