„Има доста ясни сигнали за конкретен лобистки интерес. Той е много несъвършен. Много прилича на лобистка поправка, на лобистки закон в момента, в този му вид.“ Това заяви Любен Дилов – син, който не подкрепи текстовете за изграждането на вятърни паркове в Черно море, прокарани от мнозинството в парламента.
Според Дилов „има доста ясни сигнали за конкретен лобистки интерес – конкретна компания, която иска да усвои средства за проучване“.
„Имаме изключително добър Институт по океанология. Ако искаме да проверим офшорния вятър – къде би могъл да бъде икономически изгоден, не е нужно да приемаме закон. Те могат да направят и картография, да проучат нещата, без да застрашават по никакъв начин риболова.Към момента икономическа изгода на такъв проект клони към нула, това е огромна загуба за бъдещ инвеститор. Някой е реши да усвои пари за проучване, без изобщо да смята да строи такива паркове, каза Дилов – син.
Той е категоричен, че минусите за околната среда, туризма и риболова са много повече от плюсовете.
„Перките в Добружда повлияха на Виа Понтика със сигурност – изчезнаха определени видове птици, миграционният поток се измести оттам, а това е национално богатство. Със сигурност това няма да благоприятства рибата да е по-близо до брега. И вибрации, и шум.“
„В момента икономически за България е много по-изгодно да развива соларите, ако търсим алтернатива. Слънцестоенето в България е много по-добро от вятъра. Първокурсник в Географския факултет ще ви го каже това“, коментира Любен Дилов – син. Той посочи и доводи на наши специалисти, занимаващи се с климатични градове, че е по-добре по-добре да извличаме енергия от сероводорода, колкото и това сега да е скъпо и да изглежда фантастика.Те казаха – времето, в което т.нар. офшорен вятър ще стане изгоден, горе-долу ще съвпадне с времето, когато сероводородните технологии ще станат изгодни.“
Рибарите нееднократно изразяват категорична позиция срещу перките в морето. Те дават пример със Северно море, където вече има последици върху рибните запаси от поставянето на ветрогенератори.
На 6 февруари в парламента предстои кръгла маса, организирана от вносителите на законовите поправки, които дават зелена светлина за поставяне на ветрогенератори в морето.
„Това няма да реши никакъв проблем в енергетиката, а ще създаде проблем. Никой не си прави труда да изследва имаме ли нужда от тях, какъв е ресурсът ни, колко ще произвеждат те, каква използавемост ще имат, колко вятър ще духа там. Тези изследвания не са направени.“ Това мнение изрази бившият енергиен министър Румен Овчаров.
По думите му договорът, който служебното правителство на президента Румен Радев с премиер Гълъб Донев сключи с турската компания „Боташ“, е безсмислен и вреден за България, припомня SafeNews.
Източник: БНР
Още новини четете в категория Бизнес.