Около 20 страни изявяват желание да се присъединят към коалиция за Украйна, обяви Великобритания.
Според официални представители на Обединеното кралство около 20 държави са заинтересовани да се присъединят към „коалиция на желаещите“, за да помогнат на Украйна.
Не се смята, че всяка от страните, които са предимно от Европа и Британската общност, непременно ще изпрати войски, но някои биха могли да предоставят друга подкрепа.
Планът, оглавяван от Обединеното кралство и Франция, беше изложен от министър-председателя сър Киър Стармър на срещата на върха на 18 европейски и канадски лидери този уикенд и ще работи за поддържане на всяко прекратяване на огъня във войната на Русия срещу Украйна. Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че подобен ход „не може да бъде допуснат“, тъй като това би било равносилно на „пряко, официално и неприкрито участие на членовете на нато във войната срещу Русия“.
Това се случва в момент, когато Киев се опитва да подобри отношенията си с Вашингтон, след като САЩ спряха военната си помощ за Украйна и обмена на разузнавателна информация в опит да накарат президента Зеленски да седне на масата за преговори.
Говорейки по време на посещение в отбранителна фирма в Мърсисайд, сър Киър заяви, че би било „голяма грешка“ да се мисли, че „всичко, което трябва да направим, е да чакаме сделка сега“ между Украйна и Русия, за която президентът на САЩ Доналд Тръмп твърди, че се опитва да посредничи.
Премиерът заяви, че ще бъде от решаващо значение „ако има сделка – а ние не знаем дали ще има такава – да защитаваме сделката“, което означава да гарантираме, че Украйна е „в най-силна позиция“.
Но премиерът подчерта, че планът за отбрана трябва да бъде изготвен „съвместно със Съединените щати… именно тази способност да работим със Съединените щати и нашите европейски партньори е запазила мира вече 80 години“. Приема се, че във вторник се е състояла среща на официални лица, на която е било обсъдено предоставянето на гаранции за сигурност след евентуално мирно споразумение.
Британски официални представители заявиха, че е „рано“, но приветстваха това, което определиха като изразяване на интерес за присъединяване към „коалиция на желаещите“, като „изключително положителна стъпка“.
Заместник-официалният говорител на министър-председателя заяви, че правителството е било „много ясно, че Европа и Обединеното кралство трябва да се активизират и мисля, че виждате доказателства за това последователно“.
Обединеното кралство и Франция предложиха едномесечно примирие „във въздуха, морето и енергийната инфраструктура“, подкрепено от коалиция от западни държави, но Русия го отхвърли.
В неделя Лондон обяви сделка за доставка на ракети за Украйна на стойност 1,6 млрд. лири стерлинги, а сега подписа друга сделка с англо-американската фирма за сигурност Anduril, за да предостави на Украйна по-модерни безпилотни летателни апарати.
В четвъртък министърът на отбраната Джон Хийли проведе разговори с американския си колега Пийт Хегсет във Вашингтон. По време на срещата Хийли заяви, че САЩ са предизвикали Европа да увеличи разходите си за отбрана, а Обединеното кралство е отговорило.
Хегсет заяви, че Обединеното кралство е партньор от „решаващо значение“, като добави, че европейското лидерство в алианса на НАТО е „бъдещето на отбраната на континента“. По-рано Министерството на отбраната (МО) потвърди друга сделка в областта на сигурността на стойност близо 30 млн. паунда, подкрепена от Международния фонд за Украйна.
В рамките на сделката на Киев ще бъдат доставени най-съвременните системи Altius 600m и Altius 700m – предназначени да наблюдават даден район, преди да поразяват цели, които навлизат в него – за да помогнат за справяне с руската агресия в Черно море.
Съобщението идва на фона на опасенията, че стъпката на САЩ да спрат обмена на разузнавателна информация с Украйна ще се отрази на способността на страната да използва западно оръжие и ще я лиши от съвременна информация за идващите заплахи.
„Ясна и настояща опасност“
В Брюксел председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен проведе извънредна среща на върха по въпросите на отбраната, тъй като ЕС се бори с перспективата Тръмп да намали помощта за сигурността на Европа. Фон дер Лайен предложи пакет за отбрана на стойност 800 млрд. евро и заяви, че това е „преломен момент“.
Лидерите на Европейския съюз се срещнаха със Зеленски, който им благодари за подкрепата и заяви: „Европа е изправена пред ясна и настояща опасност и затова Европа трябва да може да се защити, да се защити, както ние трябва да поставим Украйна в позиция да се защити и да настоява за траен и справедлив мир. Ние сме много благодарни, че не сме сами. Това не са само думи, ние го чувстваме.“
Турция посочи в четвъртък, че би могла да участва в усилията за поддържане на мира, а министър-председателят на Ирландия Мишел Мартин заяви, че ирландски войски биха могли да участват в поддържането на мира, но няма да бъдат разположени в никакви „възпиращи сили“.
Австралийският министър-председател Антъни Албанес също заяви, че е „отворен“ за изпращане на войски в Украйна като миротворци.
В четвъртък Русия отхвърли призивите за временно прекратяване на огъня в Украйна, като говорителката на външното министерство Мария Захарова заяви пред репортери:
„Необходими са твърди споразумения за окончателно уреждане на проблема. Без всичко това някакъв вид отсрочка е абсолютно неприемлива.“
Източник – BBC/Превод:SafeNews