Лидерът на партията на Льо Пен: Изпращането на войски в Украйна ще има трагични последици. Лидерът на партията Национално обединение Джордан Бардела се обяви против изпращането на френски войски и ракети с голям обсег в Украйна, пише Politico. Ако обаче стане премиер след парламентарните избори през юли, Париж ще продължи да оказва военна помощ на Киев.
Лидерът на крайнодясното Национално обединение Джордан Бардела каза, че ще продължи да доставя на Украйна боеприпаси, но няма да изпрати френски войски или ракети с голям обсег в измъчената страна, ако стане министър-председател.
„Моята позиция не се е променила и тя е да продължа да подкрепям Украйна с военна техника, боеприпаси, оперативна логистична помощ и отбранителни оръжия, за да й позволя да се защитава и да държи фронта“, каза Бардела пред репортери в сряда в кулоарите на Eurosatory. оръжейна изложба в едно от техните парижки предградия на север от столицата.
Лидерът на партията на Льо Пен: Изпращането на войски в Украйна ще има трагични последици.
„Въпреки това, за разлика от президента [Еманюел Макрон], аз съм против изпращането на френски войски и войници в Украйна“, каза той, добавяйки, че пряката намеса в конфликта е „червена линия“.
Според Ройтерс Бардела също е изключил възможността за изпращане на ракети с голям обсег, които могат да ударят руска територия.
Париж и Киев финализират планове за изпращане на западни инструктори, включително французи, в Украйна. Тези планове вероятно ще бъдат застрашени, ако Националното събрание се присъедини към френското правителство след предсрочните избори, което Макрон нарече отговор на съкрушителното поражение на неговата партия на европейските избори по-рано този месец. Френските избиратели ще гласуват на 30 юни и 7 юли.
Ако проучванията на общественото мнение са верни, Националното рали може да постигне значителни печалби в Националното събрание, като Бардела ще спечели поста министър-председател, ако партията му спечели мнозинство. Като президент Макрон е върховен главнокомандващ на въоръжените сили на Републиката, но министър-председателят контролира нейния бюджет.
През последните месеци Националният сбор смекчи някои от противоречивите си позиции по отношение на Русия и НАТО.
По-специално, крайнодясната партия премахна от уебсайта си манифест, публикуван преди президентските избори през 2022 г., призоваващ за задълбочаване на дипломатическите отношения с Москва и напускане на единното командване на военния съюз.
Бардела се опита да разсее страховете, че победата на неговата партия ще отслаби глобалната позиция на Франция. „Нямам намерение да отслабвам гласа и ангажимента на Франция на международната арена и ще се отнеса към този въпрос с голямо уважение“, каза той пред репортери, като подчерта, че неговата партия не възнамерява да отстрани Франция от единното командване на НАТО, докато конфликтът в Украйна не приключи.
Бардела осъди Кремъл за „нарушаване“ на териториалната цялост на Украйна, но добави, че иска да избегне „всеки риск от ескалация на отношенията с Русия“, тъй като тя е ядрена сила, и увери, че желае „да върне мира и политическата стабилност“. към този регион.“
В Eurosatory новоизбраният евродепутат посети щандовете на френското министерство на въоръжените сили, Airbus, KNDS France и Arquus и обеща да поддържа високи разходи за отбрана. Миналото лято законодателният орган на Франция гласува в подкрепа на необвързващ седемгодишен закон за военно планиране, който призовава за общи разходи за отбрана от 413 милиарда евро до 2030 г.
„Искам Франция да може да продължи превъоръжаването. Моята цел е да осигуря суверенитета и стратегическата автономия на страната и ще продължа финансовите усилия, предвидени в закона за военното планиране“, увери Бардела.
Източник: Politico /Превод: SafeNews