Банкерът Левон Хампарцумян каза дали ще има шоково увеличение на лихвите по кредитите. Коментарът на банкера идва часове след решението на Европейската централна банка – ЕЦБ да понижи лихвените проценти. Левон Хампарцумян заяви, че шефката на ЕЦ Кристиан Лагард е била доста обрана.
Надеждите, че ще има следващо понижение в обозримо бъдеще, до края на годината, са практически нищожни, коментира експертът. Той припомни, че другите членове на борда на ЕЦБ също са били доста предпазливи по отношение на бъдещето и скорошно намаляване на лихвите”.
„Повишаването на лихвения процент потиска инфлационните процеси, но потиска и икономиката. Нещо повече, южните държави в Европа са доста задлъжнели. Там държавните дългове биха станали непосилни като лихвено бреме за съответните държави. При определяне на лихвения процент в Еврозоната трябва да се търси един много деликатен баланс между понижаването на основната лихва, което би трябвало да доведе до икономически растеж, по-евтин кредит и така нататък, и повишаването, което пък се бори с инфлацията”, каза Хампарцумян.
„Последните 1-2 месеца инфлацията отново леко тръгна нагоре, с части от процента – 0,1-0,2. Но това не е много добър знак, защото обикновено лятото инфлацията леко намалява”. Това коментира Хампарцумян пред Нова телевизия. Според него на световните финансови процеси ще повлияят изборите в ЕС, а и в САЩ.
„Изходът от тези избори може да повлияе върху икономическите реалности следващите няколко години”, обяви банкерът:
„Зелената сделка печели избори, но не плаща сметки”, коментира още той. „Европейската икономика, залисана със зелените си идеи, изпусна няколко такта от икономическото развитие. И ако 90-те години ЕС е по-голяма икономика от САЩ, днес изоставаме значително. Това означава само едно – грешки в стратегическото планиране на икономиката, които би трябвало, колкото се може по-бързо, да се коригират”, заяви Хампарцумян.
Сериозна финансова дисциплина или по-големи дефицити?
„Зависи какъв е източникът на дефицита. Ако дефицита сме го изяли, изпили и разпилели, това, разбира се, ще бъде негативно и за икономиката, и за нашето ежедневие. Ако обаче това са инвестиции, които ще построят нови инфраструктури, ще вдигнат нивото на образованието, ще вдигнат нивото на медицинско обслужване, каквото искате, което е свързано с икономиката и с базата, на която тази икономика се развива, да, тогава може да си позволим да имаме години с дефицити”, препоръча финансистът.
По отношение на ипотечните кредити, той обясни, че в днешно време повечето са между 20 и 30 годишни.
„Може да очакваме периоди, в които лихвите ще вървят нагоре. Исторически в момента в България сме на най-ниските лихвени равнища след 1990 г. Но не мисля, че ще има шокови повишения”, каза той.
Някои банки вече дават високи проценти при лихвите по депозитите, допълни Хампарцумян.
Източник: Нова телевизия