Мащабна международна схема за измами с реклами и разпространение на хранителни добавки с недоказани лечебни свойства е разкрита при операция на ГДБОП.
По случая е образувано досъдебно производство, а арести са извършени в няколко европейски държави, включително Румъния и Полша. Разследването показва, че чрез агресивна онлайн реклама и манипулативно съдържание, насочено най-вече към възрастни хора, са били реализирани печалби за стотици милиони евро.
„Предполагаме, че схемата е действала от няколко години, дори повече от 10–15 години. На практика организираната престъпна група чрез изключително агресивна реклама в киберпространството е таргетирала възрастни граждани на Европейския съюз с примамливи предложения за продукти, представяни като лекарствени средства. Те са насочени към различни проблеми – отслабване, сърдечни, кожни и други здравословни оплаквания“, каза Владимир Димитров, директор на дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП.
По данни на разследването в престъпната група вероятно са участвали десетки граждани от няколко държави в ЕС. Основен инструмент е била агресивната реклама в социалните мрежи, насочена към възрастни потребители.
„Измамниците отлично са знаели как да таргетират и кого да таргетират в социалните мрежи, тъй като при създаване на реклама може да се избере възрастова група, интереси и териториален обхват. Чрез стресиращи видеа, създадени с изкуствен интелект и с образи на известни български личности журналисти, лекари или политици потребителите са били насочвани към сайтове с обещания, че продуктите ще им помогнат при ставни и гръбначни проблеми“, допълни Владимир Димитров.
Основната производствена база е била на територията на София. Там са открити около 300 различни вида продукти, представяни като лекарствени средства или хранителни добавки за различни здравословни проблеми. Дейността е била прикривана чрез уж легитимни компании, а клиентите са били пренасочвани към колцентрове, които допълнително са убеждавали потребителите в ефекта на продуктите. В някои случаи е било съветвано дори да се прекрати приемът на лекарства, предписани от лекар.
Сериозен проблем според експертите е и фактът, че производството на хранителни добавки в България е на уведомителен режим.
Сред известните личности, използвани без съгласие в рекламите, е и кардиологът проф. Иво Петров.
„Това беше дългоочаквана стъпка от колегите специалисти, които отдавна сигнализират за реклами на фалшиви лекарствени средства. Аз самият подадох сигнал преди 7–8 години към ГДБОП, прокуратурата и други институции. В тези реклами се обещават вълшебни ефекти – прочистване на съдове, регулиране на кръвно налягане и отказ от т.нар. „химия“. Един от най-опасните съвети е да се спира класическата терапия, което може да бъде фатално, особено при сърдечно-съдови заболявания. Лекарствата се купуват от аптеката и се назначават от лекар, а не от социалните мрежи или колцентрове“, каза той.
По данни на разследването схемата е донесла печалба от над 200 милиона евро. От ГДБОП отново призовават гражданите да подават сигнали при съмнения за подобни измамни видеа или реклами.
SafeNews припомня, че е образувано досъдебно производство у нас след мащабната международна схема за продажба на хранителни добавки, рекламирани като „чудодейни“ и животоспасяващи лекарства.
Източник: БНТ





