Лекарка, която се занимава с онкологични заболявания, разкрива нещо зловещо. Тя споделя общи признаци и симптоми, които редовно вижда при пациентите преди поставянето на диагнозата рак. Когато здравето ни внезапно се влоши, често има признаци и симптоми, които могат да ни помогнат да разберем какво може да не е наред. Оттам можем да разберем кои фактори в начина ни на живот са ни направили по-податливи на болестта.
Д-р Лий Ерин Кънели, от САЩ, е специалист, който се концентрира върху „лечението на целия човек, а не само на болестта“, така че тя винаги изследва често срещаните отключващи фактори и проследява определено поведение.
Тя практикува медицина от 1986 г. и основава Центъра за нова медицина в Ървайн, Калифорния, през 1992 г., където все още е медицински директор.
Д-р Кънели дори е написала книга, озаглавена „Революцията на рака“,
която описва като „интегративен подход към лечението (и превенцията) на рака, основан на 6 революционни открития, с практическа програма и стратегии, които са използвани с изключителен успех“.
През годините Кънели е забелязала една повтаряща се тема при много от пациентите си, които са били диагностицирани със смъртоносната болест.
В клип в TikTok сертифицираната лекарка разкрива, че според нея мозъкът и тялото са много по-свързани, отколкото хората си мислят, като вярва, че психическото състояние на човека може да повлияе значително на физическото му здраве.
Д-р Кънели обяснява във видеото: „Общата тема, която редовно виждам при пациентите си, е, че те обикновено са преживели някакво много, много стресиращо събитие.
Това може да са екстремни условия на работа, може да е дете, може да е родител, може да е развод“, продължава тя. „Но обикновено са преживели някакъв екстремен стрес, който, както знаем, влияе на цялата ос хипоталамус-хипофиза и на производството на кортизол. А екстремното производство на кортизол допринася за начина, по който ракът расте и се размножава.“
Read more:
Cancer doctor shares ‘common theme’ she regularly sees in patients before diagnosishttps://t.co/RaqYbB1opq
— LADbible (@ladbible) July 2, 2024
Хипоталамо-хипофизно-надбъбречната ос (HPA) е комуникационна система между три органа – хипоталамуса на мозъка, хипофизата и надбъбречните жлези, които се намират на върха на бъбреците.
Стресът активира оста HPA – и ако е заради ситуация, която е извън вашия контрол или е травматична, това ще доведе до по-високо от нормалното ниво на ежедневно освобождаване на кортизол.
Когато сте подложени на стрес за дълъг период от време, това по същество е лоша новина, тъй като изследванията показват, че твърде много кортизол може наистина да разруши тялото ви.
Той може да повиши риска от здравословни проблеми като сърдечни заболявания, белодробни проблеми, затлъстяване, тревожност, депресия и други, както и да предизвика свързани със стреса кожни заболявания поради хиперактивността на хормоните от оста HPA в мозъка.
Ако HPA се задейства рутинно, това може да наруши имунната ви система и по този начин да повлияе на способността ѝ да унищожава вредните клетки – включително раковите.
Освен това, ако редовно се чувствате стресирани и впоследствие имате претоварване с кортизол, това може да доведе до хронично възпаление, което също може да увреди клетките ви и начина им на функциониране.
Според д-р Кънели тези два фактора „играят ключова роля в развитието на рака, метастазите и увеличават риска от рецидив“.
В статията тя уточнява своите познания: „Излишъкът от тези хормони може да бъде пряко канцерогенен, като потиска имунната функция, насърчава възпалението и потиска нормалната клетъчна функция. Третирането и намаляването на стреса трябва да бъде основен приоритет при лечението на рака. Хормоните на стреса, като кортизол и адреналин, се увеличават в отговор на възприемани стресови фактори. Те помагат за мобилизиране на енергийните резерви, увеличаване на сърдечния ритъм и кръвното налягане и изостряне на вниманието за справяне с непосредствените заплахи“, казва специалистът по ракови заболявания.
„Хормоните на стреса са абсолютно необходими, защото дават възможност на организма да реагира ефективно на стресови ситуации и да осигури оцеляването ни.“
Тя съветва хората да прекарват време на слънце, да се уверят, че получават всички необходими хранителни вещества и витамини в храната си, да спят достатъчно, да ограничат излагането на токсини и да се разхождат често, за да се отпуснат.
Мелани Флинт, която е специализирана в изследването на връзката между двата фактора в университета в Брайтън, изследва как поведенческият стрес влияе върху инициирането на рака, прогресията му и реакциите към медикаментозно лечение, след като доказа, че в резултат на стреса ДНК може да бъде увредена, което води до трансформация на клетките.
Въпреки че Cancer Research стресът „не увеличава пряко риска от рак“, там се твърди: „Но за някои хора може да е по-трудно да поддържат здравето си по време на стрес, което може да доведе до повишен риск от рак.
Източник – LAD Bible/Превод:SafeNews