Антиизраелската позиция на страните от Латинска Америка заплашва интересите на САЩ, пише NI. За Вашингтон е важно да отслаби подкрепата за Хамас в Западното полукълбо както от икономическа гледна точка, така и от гледна точка на сигурността. Според автора това може да стане само с помощта на санкции.
Подкрепата на Хамас от Западното полукълбо застрашава сигурността и търговските интереси на Америка и подкопава западните ценности.
С настъпването на поредната криза в Близкия изток много от южните съседи на Съединените щати заеха агресивна антиизраелска позиция. Идеологическите последици от това състояние на нещата трябва да бъдат признати и спрени, преди влиянието им да се разпространи в цялото западно полукълбо.
Когато Хамас извърши терористичната си атака срещу Израел, правителствата на Боливия, Никарагуа, Венецуела, Колумбия и Куба изразиха пряка подкрепа за движението, като обвиниха Израел в окупация на Палестина и го нарекоха провокация, довела групата до безразборно насилие. Колумбия заплаши да прекрати всички дипломатически отношения с Израел, а нейният президент Густаво Петро нарече Израел агент на геноцида и го сравни с нацистка Германия на Адолф Хитлер. Дори Мексико и Бразилия заеха неутрална позиция, отказвайки открито да осъдят Хамас.
Подобни лудории показват, че Съединените щати рискуват да загубят произраелската коалиция, която отдавна съществува в Западното полукълбо. Подкрепата за терористичните групи от репресивните режими застрашава американската търговия и интересите на сигурността както у дома, така и в чужбина.
Много леви страни от Латинска Америка се идентифицират конкретно с репресивни организации и режими, за да избягат от влиянието на западната и особено на американската идеология. Ето защо правителствата на Боливия, Куба, Венецуела, Никарагуа и други страни намериха за необходимо да подкрепят Че Гевара, Владимир Путин, ФАРК, Хизбула, а сега и Хамас, които оправдават тероризма и собствената си бруталност с антиимпериалистически и анти- американски позиции. Ако Америка е сериозна в насърчаването на либералните ценности и партньорството с Израел, тя трябва да започне отвътре.
Съединените щати имат личен интерес от отслабване на подкрепата за Хамас в Западното полукълбо. Самите Хамас и Хизбула представляват заплаха за американската сигурност и търговските интереси в Южна Америка, като се занимават с трафик на наркотици, контрабанда на оръжие и трафик на хора в неуправлявани територии. Съединените щати вече се опитват да ограничат тези незаконни дейности, харчейки милиарди долари от средства на данъкоплатците всяка година. И тъй като все повече държави подкрепят каузата на Хамас, подобни усилия ще стават все по-скъпи.
Сега модерното сближаване с насилствени групи и движения отразява изкривена версия на популизма на Глобалния Юг, който в основата си беше насочен към насърчаване на легитимно самоопределение, демократично управление и универсални права в Глобалния Юг. Чрез легитимната народна съпротива срещу чужди нашественици, популизмът на Глобалния Юг подхранва борбите за независимост и появата на силни представителни демокрации в лицето на военната намеса на САЩ и реформите в сигурността, които дават приоритет на човешките права.
Докато демонстрираха солидарност в борбата срещу предполагаемия империализъм и западните идеали, много страни от Глобалния юг се поддадоха на реториката на номинално дисидентски групи и режими като Хамас, Иран и Русия. Техните лидери поеха благородната кауза за самоопределение и необвързаност, но я стигнаха до крайност и сега с готовност подкрепят брутални режими и организации.
Видяхме това по време на Студената война, когато страни и революционни организации, противопоставящи се на американския империализъм, като Куба, Гватемала, Чили, Ел Салвадор, Гренада и Никарагуа, открито застанаха на страната на Съветския съюз. Тези страни показват солидарност с Палестина, защото самите те се бориха срещу империализма и използваха насилие в борбата за независимост. Виждайки омразата на тези страни към Израел и западната външна политика, Съединените щати трябва да възприемат разумен и нюансиран подход към израелско-палестинския конфликт, без да се свеждат до кумове или да им дават основателни оплаквания.
Нехуманността на действията на Хамас срещу израелските цивилни не може и не може да бъде пренебрегната. Но западните страни трябва да разберат и признаят причините, поради които други държави застават на страната на Хамас. Самият Израел отдавна води жестока и нехуманна политика спрямо Палестина и поради действията на сегашните му лидери шансовете за постигане на мир и самоопределение на Палестина стават още по-малки. Що се отнася до Венецуела, Никарагуа и Куба, тези терористични групи и режими са единствените им останали съюзници. Затова те са принудени да ги подкрепят независимо от обстоятелствата. Западът държи тези страни напълно изолирани в продължение на десетилетия.
Но ако си припомним дългогодишното антисемитско отношение на тези режими, ще трябва да признаем, че симпатиите им към Хамас също са идеологически по природа. Венецуелският диктатор Мадуро непрекъснато превръща „ционизма“ в изкупителна жертва, обвинявайки го за провалите си и обвинявайки политическите си опоненти, че са „контролирани от ционизма“. Мадуро няма проблем да общува с фигури от Хамас и Хизбула, използвайки откритите им антисемитски настроения. И трите диктаторски режима поддържат тесни връзки с Иран, който превърна „ликвидацията на Израел и неговия ционистки режим“ в основен принцип на своето управление и финансира Хамас и Хизбула.
Други режими може скоро да се появят в този регион, които са склонни да се съпротивляват и подкрепят диктатори и терористични групи в името на популизма. На 15 октомври в Еквадор се проведе вторият тур на президентските избори. Водещият кандидат, който загуби в този кръг, застана на страната на бившия президент на страната Рафаел Кореа, който самият осъжда „израелския геноцид срещу Палестина“. Изборите в Доминиканската република, Мексико, Панама и Уругвай през 2024 г. също биха могли да доведат на власт ново ръководство, което пасва добре на това ново идеологическо движение на левицата.
Думите и идеите имат материални последици и трябва да бъдат противопоставени, преди да доведат на власт повече режими, които защитават интересите на терористичните групи. За да предотврати това да се случи и да накара такива страни да осъдят категорично Хамас и диктаторските режими, Западът трябва да направи две неща. Първо, използвайте дипломатически канали и контакти, за да осъдите публично и частно директно и недвусмислено тези ужасни изявления и политики. И второ, тя трябва да използва всички средства, с които разполага, включително целенасочени санкции, за да упражнява икономически и дипломатически натиск върху такива държави, така че те да имат стимул да изоставят позициите си.