Премиерът на Косово Албин Курти направи видеообръщение към косовските сърби на сръбски език, в което каза, че произвеждането на предсрочни избори в общините в Северно Косово е необходимо, но трябва да има свободна предизборна кампания, съобщи албанската редакция на Радио Свободна Европа. Курти подчерта, че за да се осъществи подобно нещо, е нужна правова държава.
По думите на Курти това означава „среда, в която няма страх и престъпници“.
„Това е, което искаме и трябва да го постигнем заедно“, каза Курти във видеообръщението си към сръбската общност в Косово на техния роден език.
Косовските сърби не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово и все още гледат на Белград като на своя столица. Сърбия също не признава независимостта на Косово. Сърбите в Косово бойкотираха местните избори на 23 април и кандидатите от албански произход спечелиха изборите в четири общини, населени предимно със сърби, като избирателната активност беше по-малко от 3,5 процента.
На 26 май косовската полиция подпомогна влизането на новоизбраните албански кметове в общинските сгради в Звечан, Лепосавич и Зубин Поток в Северно Косово. Това доведе до силно противопоставяне от страна на сръбското население, което е мнозинството в тази част на Косово. В сградите на общините работят и паралелни общини по сръбската система, които са незаконни за Косово, отбелязва Радио Свободна Европа.
В обръщението си към косовските сърби Курти каза още, че е нужно в бъдеще „да се изпълнява напълно и без условия основното споразумение от Брюксел (от 27 февруари за нормализиране на отношенията), съставна част от която е и анексът от Охрид (от 18 март за прилагането на споразумението от Брюксел)“.
Косовският премиер обвини властите в Белград и Сръбската прогресивна партия (СПП) в „политизиране на престъпници“.
„Нека да вървим заедно към едно по-добро бъдеще, като изграждаме силни мостове за това, които искаме за себе си и семействата си. Домът е дом, нашата страна е дом на всички нас“, каза Курти и подчерта, че не иска война.
От 26 май насам сърбите в Северно Косово протестират всеки ден с искане албанските кметове да не ходят на работа и специалните части на косовската полиция да бъдат напълно изтеглени от северната част на страната.
На 29 май се стигна до сблъсъци между протестиращите сърби, полицията и военни на мироопазващите сили на НАТО в Косово КейФОР, при които бяха ранени около 30 войници от мироопазващата мисия на НАТО в Косово КейФОР и около 50 косовски сърби.
През следващите дни бяха арестувани няколко косовски сърби, включително лице, което е смятано от властите в Косово за един от организаторите на нападението срещу КейФОР в Звечан на 29 май.
На 14 юни сръбската полиция арестува трима косовски гранични полицаи, в отговор на което Косово забрани влизането на всякакви продукти от Сърбия, както и на превозни средства със сръбски регистрационни номера на своята територия, пише БТА.
На 16 юни журналисти и оператори от различни косовски медии бяха нападнати, докато отразяваха посещение на министъра на администрацията на местното самоуправление на Косово Елберт Красничи в Лепосавич, което доведе до арести в Косово на косовски сърби, заподозрени в нападенията над журналисти.
Международната общност призова Прищина и Белград за незабавна деескалация на ситуацията в Северно Косово и завръщане към диалога за нормализация на отношенията между тях.