След мащабен срив в електрозахранването, засегнал голяма част от Куба, властите обявиха, че националната енергийна система е възстановена. Въпреки това в страната продължават локални прекъсвания на тока на фона на задълбочаващата се енергийна криза.
„Националната електроенергийна система е възстановена“, съобщи Националната електрическа компания след срива, който засегна седем от петнадесетте кубински провинции.
Въпреки това на отделни места продължават режимите на тока заради ограничения капацитет за производство на електроенергия.
Топлоелектрическата централа „Антонио Гитерас“, която осигурява най-голям дял от електроенергията в Куба, остава извън експлоатация, откакто електрозахранването на острова беше прекъснато завчера.
От средата на 2024 г. Куба е изправена пред тежка енергийна криза, задълбочена от петролната блокада, наложена от САЩ.
Хавана обвинява Вашингтон за тежката ситуация, докато според Съединените щати причината е в лошото икономическо управление на острова.
¡Escúchalo @POTUS por favor!@SecRubio @SecWar @M_S_Billingslea @SenRickScott @RepMariaSalazar @RepCarlos @MarioDB
🚨DATO INTERESANTE
Millones de cubanos llevan décadas sobreviviendo entre apagones, calor extremo, escasez y oscuridad mientras la dictadura comunista destruyó… pic.twitter.com/DAqWo3qtvz
— Cristian Crespo F. 🇨🇺 (@cristiancrespoj) May 16, 2026
Източник: БТА





