Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева призова политиците в САЩ да намерят алтернативен начин за регулиране на дълга, за да се сложи край на инфарктните бюджетни преговори до последния момент, които изправят световната икономика пред предотвратими рискове, съобщават от българското представителство на Фонда.
„Бихте ли могли, моля, да предложите различен начин за подход към тази тема?“ попита реторично Георгиева на пресконференция във Вашингтон след публикуването на актуализираната прогноза на МВФ за американската икономика.
Фондът леко повиши прогнозата си за ръста на БВП на САЩ през 2023 г. до 1,7 на сто спрямо очакваните по-рано 1,6 на сто. „Икономиката на САЩ се оказа устойчива,“ заяви Георгиева. През 2024 г. ръстът на БВП ще намалее до 1 на сто, като „забавящият се, но все още стабилен растеж“ ще повиши безработицата до 4,4 на сто в края на следващата година.
„Инфлацията остава неприемливо висока,“ отбеляза Георгиева и допълни, че заради това Управлението за федерален резерв ще трябва да запази лихвите малко по-високи за по-дълго време. Очакванията са лихвеният процент да остане между 5,25 и 5,5 до края на 2024 г.
Георгиева също така заяви, че американското правителство трябва да намали дефицитите, най-вече чрез повишаване на данъчните приходи. „Колкото по-бързо са случи това пренастройване на бюджета, толкова по-добре. Добре е да се отбележи, че тези фискални корекции могат да бъдат изтеглени напред и това би помогнало на УФР в усилията му да намали инфлацията,“ добави тя.
По темата за дълга на САЩ, в доклада на МВФ се отбелязва: „Балансирането на ръба по отношение на тавана на федералния дълг може да създаде допълнителни, изцяло предотвратими системни рискове както за американската, така и за глобалната икономика в момент, когато вече има видимо напрежение. За да се избегне обостряне на рисковете, таванът на дълга трябва да бъде незабавно повишен или отменен от Конгреса“.