Разследване на Mediamall.info
Криминален „герой“ се кани да става кмет на Тетевен.Градът отбеляза 168 години от рождението на активния обществен деец и голям дарител Тома Васильов и 20 години от учредяване на Общинска фондация „Тома Васильов“ – Тетевен. Тома Васильов е роден в град Тетевен през 1855 г. и след Освобождението се превръща в един от най-големите стожери на културния, обществен и политически живот в България.
Как беше разграбена фондация „Тома Васильов“?
Тома Васильов оставя като завещание на тетевенци много недвижими имоти и средства, наемите от които завещава да се ползват за стипендии на даровити тетевенски деца и за облагородяване на родния му край. Съгласно завещанието, председател на фондация „Тома Васильов“ винаги трябва да е председателят на Общински съвет Тетевен. Разбиранията на големия дарител са били, че именно това би трябвало да е човекът с най-високи морални качества сред местната общност.
През 2007 г. за председател на Общинския съвет, а съответно и на фондация „Тома Васильов“ е избран небезизвестният в криминалните среди през 90-те години Милен Ганев Милев.
Погромът над фондацията
Милен Галев поема управлението на институция, която би следвало да финансира даровити деца. В крайна сметка фондацията е брутално ограбена и всякаква нейна дейност спира. Към днешна дата същият този „герой“ е кандидат за кмет на Тетевен.
Кой е Милен Ганев Милев?
Преди 1989 г. Милен Ганев Милев е типичен представител на работническата класа. Кариерата му започва като портиер, но бързо се преквалифицира в сервитьор, барман в „Балкантурист” и магазинер в „Булгарплод”. След 10 ноември, той изведнъж става „бизнесмен“ от силовата структура СИК. Още в първите години на прехода Милен Калинов, както се казва по това време нашият „герой“, става търговец на захар. Фирмата му „Вълна М2” бързо става част от контрабандните канали на сикаджии за внос на захар, чрез които държавата се ощетява с колосални суми. Гаранти му стават фирми, близки до СИК и „Мултигруп“. Наред това тегли огромни кредити от почти всички банки. Само към Първа частна банка необслужваните му заеми през 1996 г. са над 20 милиарда лева. А лично Младен Михалев-Маджо му дава още 3 милиона на ръка, за да задвижи сделката.
Изчезва с около 7 милиона долара на хора от СИК
Съдружието на Маджо с Милен Калинов Милев не продължава дълго. Без да му мигне окото, някогашният барман продава захарта, забравяйки да се издължи на партньорите си – нещо нечувано за онези години, когато дори и МВР се съобразяваше със СИК. Така тогавашната мутра, сега кандидат-кмет, в началото на 1997 г. изчезва с около 7 милиона долара на хора от СИК и други дребни играчи в захарния бизнес.
Следва издирване не само от наказателните бригади на СИК, но и от Интерпол заради дългове за над 40 млрд. стари лева към различни банки.
Няколко години по-късно Милен се връща в Тетевен, но с друга фамилия – Милев. Така за властите той се води друг човек и няма как да бъде задържан. Няма как и да получи призовка.
Милев бързо се ориентира към политиката
На местните избори през ноември 2007 г. Милен Милев се кандидатира за кмет от „Демократи за силна България“ (ДСБ). През 2011 г. дори е избран за кмет на Тетевен. Малко след това ДАНС нахлува в община Тетевен и го арестува. Милен Ганев Милев прекарва в ареста известно време, като междувременно са му повдигнати няколко обвинения – длъжностно присвояване на средства от обществени поръчки, фалшифициране на документи.
Наказателно дело
Образувано е огромно по обем наказателно дело (33 тома досъдебно производство, 18 тома съдебно производство и 207 заседания). Три години условно с пет години изпитателен срок и лишаване от правото да заема държавна и общинска длъжност е присъдата на бившия кмет на Тетевен Милен Милев, който отново се е запътил към кметския стол, но с „изпрана“ биография.
Заместникът му Детелин Пърлев, обвинен по същото дело, получи също условна присъда от 2 години с 4-годишен изпитателен срок. Срещу Милев бяха повдигнати две обвинения за длъжностни престъпления. Признат е за виновен, че като председател на Управителния съвет на общинска фондация „Тома Васильов“, и при условията на продължавано престъпление, е присвоил 72 280 лева, собственост на фондацията – средствата, които е трябвало да отидат за стипендии на талантливите тетевенски деца. И това е само малка част от сумата и бюджета, която съдът и прокуратурата успяват да докажат.
Сметките на общинската фондация са майсторски източени от кредитния милионер
Така сметките на общинската фондация са майсторски източени от кредитния милионер от 90-те години и фондацията на практика престава да съществува за определен период, останала без никакви средства. И до ден днешен тези суми не са възстановения от бившия кмет Милен Ганев.
След няколко години ходене по мъките новото ръководство на фондация „Тома Васильов“ успява да я стабилизира финансово и връща практиката за даването на стипендии на талантливи деца.Милен Ганев Милев и аверите му отново искат да окупират община ТетевенКакто в повечето случаи се случва в България, вече при подобрена финансово ситуация и на Фондацията, и на Общината, пипалата на местния октопод отново се показват.
Този път не лично от Ганев/Милев, който съгласно присъдата си е лишен от правото да заема държавна или обществена длъжност и да упражнява професия или дейност, свързани с пазенето и управлението на държавно или обществено имущество. Тук е мястото да отбележим, че според запознати с практиката на ЦИК, дори да бъде избран на предстоящите избори за кмет, Милен Ганев Милев няма как да встъпи в длъжност поради тази причина. За целта в Управителния съвет на фондацията е вкаран неговия приближен Атанас Маринов Орлинов, за да сложи отново ръце върху завещанието на Тома Васильов.
Както в повечето случаи се случва в България, вече при подобрена финансово ситуация и на Фондацията, и на Общината, пипалата на местния октопод отново се показват. Този път не лично от Ганев/Милев, който съгласно присъдата си е лишен от правото да заема държавна или обществена длъжност и да упражнява професия или дейност, свързани с пазенето и управлението на държавно или обществено имущество.
Според запознати с практиката на ЦИК, дори да бъде избран на предстоящите избори за кмет, Милен Ганев Милев няма как да встъпи в длъжност поради тази причина. За целта в Управителния съвет на фондацията е вкаран неговия приближен Атанас Маринов Орлинов, за да сложи отново ръце върху завещанието на Тома Васильов.
Предстоящите кметски избори
Атанас Орлинов е и водач на листата на Ганев/Милев на предстоящите кметски избори и като такъв се е насочил именно към поста председател на фондация „Тома Васильов“. Както и Милен Милев, той също води охолен начин на живот, въпреки че няма нито ден трудов стаж и никакви легални доходи. Атанас Орлинов е син на известния рекетьор от 90-те години в Ловешко Марин Орлинов Симеонов (Марин Галатски), който е част от криминалния контингент – също съден многократно за побой, рекет, лихварство, наркотици и измами. Брат на Атанас Орлинов (съответно – син на Галатски) е скандално известният бивш футболист Орлин Орлинов – осъден за побой над манекенката Катрин Вачева. Атанас и Марин също имат преписки в полицията за домашно насилие.
Самият Марин Галатски пък скандализира цялата местна общност, като се кандидатира за кмет на най-голямото тетевенско село Галата на предстоящите избори, въпреки че също като Ганев, ако бъде избран, също не може да встъпи в длъжност, заради многобройните си присъди.
Активни разработки от полицията и прокуратурата
Според източници на mediamall. info, през последните дни и Марин Орлинов (Галатски), и синът му Атанас Орлинов са обект на активни разработки от полицията и прокуратурата както за търговия с изборен вот, така и за лихварство, разпространение на наркотици и контрабандни стоки.Въпреки богатото им криминално минало, Ганев/Милев и компанията му се регистрираха като кандидати за кметове и общински съветници на предстоящите местни избори.
Насочили са се към вече стабилизираните финансови бюджети на община Тетевен и на фондация „Тома Васильов“, въпреки, че напускайки кметския пост Милен Ганев остави планинската община с 8 милиона задължения и запорирани банкови сметки.
Днес в официалната биография четем, че „до 1990 г. е работил в строителството по специалността, в туризма, в търговията и в услугите. Завършил е висшето си образование в Шуменския университет, специалност „Социални дейности“. След това развива собствен бизнес“.
Нито дума за арести, съдебни дела и присъди.
Източник: Mediamall.info