Кремъл заплаши Европаралмента с „ядрен световен конфликт“ заради приетата вчера резолюция, с която ЕП настоява за разрешение Украйна да обстрелва цели в Русия със западно оръжие. Евродепутатите призовават страните в Европейския съюз (ЕС) премахнат ограниченията за използването на западни оръжейни системи от Украйна срещу легитимни военни цели в Русия.
Председателят на Държавната дума Вячеслав Володин остро разкритикува вчерашната резолюция на Европейския парламент, която позволява атаки навътре в Русия със западни оръжия, предупреждавайки, че подобен ход може да проправи пътя за ядрен световен конфликт,
пише руската държавна агенция ТАСС.
Резолюцията бе приета на пленарната сесия на Европейския парламент (ЕП) на 19 септември с 425 гласа „за“, 131 „против“ и 63 „въздържал се“, припомня SafeNews.
В нея се посочва, че без да се отменят настоящите ограничения, Украйна не може да упражнява пълноценно правото си на самоотбрана и населението и инфраструктурата й продължават да обект на нападения, съобщиха от пресслужбата на ЕП.
В резолюцията се призовава Съвета да поддържа и разшири политиката си на санкции срещу Русия, Беларус и държави извън ЕС и образувания, които предоставят военни технологии и технологии с двойна употреба на Русия.
ЕП призовава още ЕС и държави членки да работят активно за постигане на възможно най-широка международна подкрепа за Украйна и за намиране на мирно решение на войната, което да се основава на пълно зачитане на независимостта, суверенитета и териториалната цялост на страната.
Според евродепутатите също така търсенето на отговорност за руските военни престъпления и репарации и други плащания от страна на Москва трябва да са съществени аспекти на всяко решение на конфликта. В тази връзка те призовават ЕС и единомислещите партньори да установят стабилен правен режим, който да позволява конфискуване на замразените от ЕС руски държавни активи като част компенсация за щетите, причинени на Украйна.
Днес ЕК съобщи, че предоставя нов заем на Украйна в разнер на 35 млрд. евро.
Това ще стане в рамките на споразуменията със страните от Г-7, който според плана на ЕК трябва да бъде изплатен със средства от печалбите от замразените руски активи. Това обяви ръководителят на ЕК Урсула фон дер Лайен по време на посещение в Киев.
Ръководителят на ЕК подчерта, че 35 млрд. евро е частта, която европейските държави ще внесат в заема от 45 млрд. евро, одобрен от Г-7 в Италия през лятото.
Relentless Russian attacks mean Ukraine needs continued EU support.
The @EU_Commission will provide a loan of up to 35 billion euros to Ukraine as part of the G7 pledge.
This is another major EU contribution to the Ukraine’s recovery.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 20, 2024
Според изявлението на ЕК Брюксел предлага също така да се създаде т.нар. механизъм за кредитно сътрудничество за Украйна, който ще помогне на Киев да получи 45-те млрд. евро, договорени от страните от Г-7 през лятото. Благодарение на този механизъм Украйна, според плана на ЕК, ще може да изплати заема със средства от печалбите от замразените руски активи.
Европейският парламент и Съветът на ЕС трябва да одобрят предложенията на Европейската комисия, след което те ще влязат в сила.
Само преди дни НАТО настоя Украйна да нападне дълбоко в Русия с оръжия с голям обсег.
Ръководителят на военния комитет на НАТО заяви, че Украйна има солидното юридическо и военно право да нанася удари дълбоко в Русия с оръжия с голям обсег, за да получи бойно предимство.
По-рано руският президент Владимир Путин заплаши НАТО и Европа с директна война с Русия.
Той отправи остро предупреждение, че САЩ и НАТО ще „воюват“ с Русия, ако на Украйна бъде разрешено да използва ракети с далечен обсег на действие.
Ето какво съобщава във връзка с набиращата скорост ескалация международният наблюдател Боян Чуков в своя Телеграм канал:
В свое изявление Путин даде да се разбере, че за Москва Вашингтон (а не Киев, Лондон, Брюксел, Берлин или Париж) е този, който сега решава дали алиансът НАТО ще се включи директно във войната срещу Русия на страната на Украйна. Ако допусне в дълбочина удари на руска територия, Русия ще счита НАТО за пряк участник във войната и съответно ще действа в съответствие с оценките на заплахата и предотвратяване на възможни негативни последици, заяви Путин. Отношенията на обединения Запад начело със САЩ и Русия бързо се влошават. Сега е ясно, че Вашингтон е този, на когото Москва прехвърли цялата отговорност за ескалацията на украинската война, и то по безпрецедентен начин.
Финландия ще открие два щаба на НАТО до границата с Русия. Единият би трябвало да бъде в Микели, а другият вероятно в Рованиеми или Соданкюле. Засега този въпрос подлежи на уточнение.
Шефът на ГЩ на естонските въоръжени сили съобщи, че НАТО е поставило задача на Естония да се готви за нанасяне на удари по стратегически цели в дълбочина на територията на Русия.
В Естония е открита база на НАТО. И отново е поставен въпросът за необходимост в час „Х“ да бъде блокирана Русия във Финския залив.
С поразяването на руския арсенал в град Торопец, Тверска област чрез Киев САЩ решават своя основен проблем с унищожаването на руския военен потенциал и унищожаването на руския стратегически ядрен потенциал в частност. Подобни удари бяха нанесени на руските стратегически бомбардировачи в град Енгелс, Саратовска област. Руският военен експерт полковник В. Алкснис прогнозира, че САЩ ще ударят и стратегическите ядрени руски подводници по крайбрежието на Мурманска област. Да не забравяме трагичната съдба на Черноморския флот, напомня експертът.