През октомври 2023 г. руският вестник Ведомости съобщи, че Кремъл планира да внесе малко разнообразие в президентските избори. Властите щели да позволят на „либерален“ кандидат да се кандидатира. Като предполагаем кандидат беше посочен бившия главен редактор на „Ехо Москва“ Алексей Венедиктов като една от възможностите. Самият Венедиктов каза пред журналисти, че няма намерение да се включва в надпреварата.
Приблизително по същото време политикът Борис Надеждин, бивш сътрудник на убития опозиционен лидер Борис Немцов, обяви собствените си планове да се кандидатира
Надеждин от време на време представлява руската „либерална опозиция“ по руската държавна телевизия. Нещо, което на истинските опозиционери обикновено не е позволено да правят.
„За съжаление, всички, които вероятно щях да подкрепя, ако се бяха кандидатирали, иби са в затвора, или са напуснали страната. Така че трябва да го направя сам“, каза той пред журналисти.
Твърди се, че никой не е помагал на Надеждин. Нито о политическият блок на Кремъл, нито политическите стратези, с които той работи. В същото време информационният блок на Кремъл, чийто лидер Алексей Громов има конкурентни отношения с лидера на политическия блок Сергей Кириенко, наистина е проявил интерес към кампанията на Надеждин.
За кратко Кремъл е повярвал, че като подкрепят „своя либерал“, те могат допринасят за победата на Путин
„Информационният блок на Кремъл проведе първия си разговор с Надеждин в началото на есента. Те са в контакт с Борис заради редовното му участие в пропагандни телевизионни предавания. Но да повторя: кампанията на Надеждин не е проект на Громов. Дискусията не продължи. Всичко беше на ниво „Ако нещо се обърка, вероятно мога да помогна“, каза един от източниците на Meduza, близки до администрацията на Путин.
Самият Надеждин публично настоя, че никога не е обсъждал кандидатурата си с Кремъл.
„Борис внимаваше“
Първоначално Надеждин се въздържа от антивоенни или антипутински изказвания. В предизборния си манифест той каза, че Русия трябва да има „западна ориентация“ и да бъде „като европейска държава“. Той дори изрази съгласие с няколко изявления, направени от Владимир Путин, включително идеята, че „светът на 20-ти век се срива“, докато Китай и Индия се готвят да надминат Запада в глобалния ред. Според него това ще даде шанс на Русия да стане „Най-голямата икономика“ в Европа.
Познат на Надеждин каза пред Meduza, че по време на тези коментари Надеждин все още е очаквал администрацията на Путин да подкрепи кандидатурата му.
„Борис беше внимателен. Той се опита да не казва нищо твърде подривно от страх да не изплаши Кремъл“, твърди източникът.
Според него Надеждин се е надявал и да увеличи разпознаваемостта на името си на национално ниво преди евентуално кандидатстване за Московската градска дума през септември 2024 г. или за Държавната дума на Русия през 2026 г.
Но според два източника, близки до администрацията на Путин, Надеждин не е успял да убеди политическия блок на Кремъл да му помогне с номинацията му
Те смятат, че именно това е „радикализирало“ кандидата, карайки го да публикува на сайта си лозунги срещу „специалната военна операция“ и самия президент. Един източник от политическия блок на Кремъл и двама политически стратези, които са работили за Кремъл, казаха пред Meduza, че Надеждин „категорично не може да бъде наречен кандидат-спойлър или координиран кандидат“.
„Всяка кампания на „технически кандидат“ трябва да има надзорник от администрацията на Путин. За предпочитане е нужен и политически стратег. Представителите на тези кампании трябва да присъстват на срещи с администрацията. Да сравняват бележките си. В случая с Надеждин няма нищо подобно, въпреки че е имало минала комуникация. […] Няма начин Кремъл да е разрешил изявленията му срещу специалната военна операция и Путин. Те не са склонни към самоубийство“, каза източник, близък до Кремъл.
Няколко източника от кампанията на Надеждин също подчертаха, че екипът на кандидата в момента няма контакт с администрацията на Путин.
„Тук работят голямо разнообразие от хора от различни кампании. Някои от тях натрупаха опит в работата с опозиционния политик Максим Кац. Други работеха с офисите на Навални. Повечето от тях са работили като доброволци или полудоброволци. Всички те работят от искрена подкрепа“, каза един източник.
През януари 2024 г. редица известни опозиционни политици, блогъри и експерти, живеещи извън Русия, изразиха подкрепа за Надеждин, включително Максим Кац, политологът Екатерина Шулман и поддръжниците на Алексей Навални, включително неговата съпругфе Юлия.
Кац публикува десетки туитове, призоваващи руснаците да дадат своите подписи в подкрепа на кандидата. А Шулман го интервюира за канала си в YouTube.
Политикът Любов Собол, която работи за Фондацията за борба с корупцията на Алексей Навални, каза, че внезапната популярност на Надеждин е резултат от факта, че той „дава на хората шанс да покажат, че руското общество има търсене на политическо представителство и нови гласове“.
До края на януари хиляди руснаци се изредиха на опашка в цялата страна и в чужбина, за да добавят своите подписи в подкрепа на кандидатурата на Надеждин
Към 26 януари кампанията е събрала приблизително 200 000 подписа. Два пъти повече, отколкото му трябват, за да се включи официално в надпреварата.
Сега юристите на кампанията имат задачата да проверят всяка подписка и да я внесат в Централната избирателна комисия на страната до 31 януари. Източник, наблюдавал процеса на събиране на подписи за кандидатурата на Надеждин, каза“, че някои от подписите имат „очевидни недостатъци“. Те са „истински подписи, но зачеркнати“.
„Хвърли се като горещ картоф“
Политическият блок на Кремъл, който наблюдава президентските избори, намира тази ситуация за тревожна. Източник, близък до администрацията на Путин, каза пред Meduza, че блокът се надява самият Надеждин да реши да не предаде подписите. Или пък да стане така, че твърде много от тях са имали грешки. Или, че кампанията не е изпълнила изискваните регионални квоти.
„В този случай те биха били готови да му предложат нещо в замяна. Но желанието за сделка избледнява. Поведението на Надеждин се отклонява твърде далеч от системата“, каза той.
Но според познат на Надеждин и човек, който работи в кампанията му, Надеждин все още има всички намерения да предаде подписите и да регистрира кандидатурата си
„Той наистина е инвестиран в това. Кандидатурата се превърна в истинска битка за него“, каза един източник.
Дали и как ще успее да влезе в бюлетината обаче не е ясно.
„Неговата радикализация и подкрепата на опозиционни фигури в чужбина определено не увеличиха шансовете му да бъде разрешено да се регистрира“, каза източник, близък до администрацията на Путин.
Според източници президентският щаб няма намерение да позволи на Централната избирателна комисия да регистрира кандидати, които са против войната.
„Има част от електората, който иска войната да свърши. Ако опонентът на Путин на изборите реши да удовлетвори това искане, може да получи приличен процент. А администрацията на Путин няма нужда от това“, обяснява един източник.
На изборите през 2024 г. администрацията на Путин иска Владимир Путин да получи около 80% от официалните гласове при избирателна активност от поне 79%
Според източници „антивоенен кандидат“ като Надеждин може да затрудни постигането на тези резултати. Дори и с помощта на електронни бюлетини и многодневно гласуване.
В същото време Кремъл не се притеснява от евентуални протести в отговор на блокирането на Надеждин да се кандидатира.
„Всички вече са забравили за Екатерина Дунцова. Нейният случай не предизвика протести. Това също няма“, каза източник от политическия блок.
Въпреки това Кремъл смята ентусиазма на избирателите за кандидатурата на Надеждин за „доста проблематичен“:
„Стана ясно, че хората са нетърпеливи за нещо ново. Това е много неприятен ефект“.
Кремъл очаква гласоподавателите на Надеждин да пренасочат подкрепата си към Владислав Даванков. Това е кандидатът на одобрената от Кремъл „либерална“ партия Нови хора.
„Очевидно в кампанията му няма да има нищо изрично антивоенно или антипрезидентско“, каза източник, близък до партията.
Според източник от администрацията на Путин Надеждин не трябва да разчита на подкрепа от информационния блок на Кремъл или неговия лидер Алексей Громов
„Хипотетично някой, който подкрепя това да го оставят да се регистрира, може да убеди президента, че Надеждин им трябва по някаква причина. Но това е много малко вероятно“, каза източникът.
Политически стратег, който работи с администрацията на Путин и с няколко руски губернатори, каза, че е съгласен. Според него информационният блок на Кремъл не е „избрал грешния кандидат за рекламиране“. И все пак е допуснал грешката да не заяви ясно намеренията си.
„Ситуацията тръгна по грешен път“, каза той. „Има проблем. Следователно някой трябва да е виновен. И тава са хората, които предложиха да има „либерал в бюлетината“. Резултатът ще бъде да разхвърлят Надеждин като горещ картоф, хвърляйки вината върху другите“
Източник: Meduza/Превод: SafeNews
Още новини четете в категорията Свят